Wiosenne przesadzanie: jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe?

Miłośnicy roślin doniczkowych wiedzą, jak ważnym procesem jest sezonowe przesadzanie swoich zielonych przyjaciół. Jednak przed jak i w trakcie tego procesu pojawia się całe mnóstwo pytań, na które odpowiedzi mogą zaważyć nad poprawnością przesadzania oraz dalszym życiu rośliny. Kiedy najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe, a kiedy lepiej tego unikać? Jak wykonać ten proces od początku do końca? Jakie rośliny doniczkowe musisz mieć koniecznie w swojej kolekcji? Tego dowiesz się poniżej, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe?Kiedy najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe, a kiedy lepiej tego nie robić?

Na szczęście porady względem przesadzania roślin są jednolite i nie trzeba szukać w wielu źródłach prawidłowych informacji. Jest to cenne zwłaszcza dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi. Wiele osób zastanawia się, kiedy przesadzać rośliny. Już spieszymy z odpowiedzią! Najlepszym czasem na przesadzanie kwiatów jest okres między marcem a końcem kwietnia, czyli wtedy kiedy rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Obowiązkowo należy pamiętać, że rośliny przesadzamy od razu po ich zakupie, ponieważ ziemia produkcyjna bardzo często ma złą jakość i pędy mogą niezbyt dobrze czuć się w takim podłożu. Dodatkowo mogą być w nim różne pasożyty, których natychmiast trzeba się pozbyć. Starsze rośliny można śmiało przesadzać co 2-3 lata, jeśli oczywiście ich system korzeniowy nie zaczął wychodzić dołem lub górą z doniczki, co jest kolejnym elementem sprawiającym, że każda taka roślina potrzebuje nowego miejsca do wzrostu.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Przed samym przesadzaniem koniecznie kup potrzebne Ci do tego procesu rzeczy! Zaopatrz się w lateksowe rękawiczki, odpowiedniej wielkości doniczki i talerzyki lub osłonki. Niezbędne będzie także podłoże, które może mieć różne proporcje ziemi, perlitu, keramzytu czy chipsów kokosowych, których zadaniem jest rozluźnienie gleby. Pamiętaj, że nie każda mieszanka nadaje się do każdego gatunku. Drabinki, paliki kokosowe oraz inne podpórki umożliwiają roślinom wspaniały wzrost. Kiedy już zaopatrzysz się w te elementy, to nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie wielkiego przesadzania! Wybraną roślinę delikatnie wyjmij z doniczki, wcześniej ją rolując, aby ziemia odeszła od ścianek pojemnika. Następnie wysuń delikatnie roślinę z doniczki i pozbądź się z korzeni nadmiaru starej ziemi. W niektórych przypadkach jest to dość trudne, ponieważ system korzeniowy może być przerośnięty lub bardzo delikatny. W takich sytuacjach po prostu pozbądź się jak największej ilości gruntu. Do nowej doniczki wsyp warstwę keramzytu oraz ziemi wymieszanej z perlitem. Następnie na środku umieść roślinę z jej korzeniami i zacznij przysypywać je z każdej strony wcześniej zrobioną mieszanką. Pamiętaj, aby cały system był pod ziemią! Dociśnij nowe podłoże tak, aby w doniczce znalazło się go, jak najwięcej, ponieważ wtedy roślina będzie miała mocne podparcie. Teraz pozostaje już tylko podlanie i czekanie na efekty, które z całą pewnością nadejdą! 

Rośliny doniczkowe od Poczty Kwiatowej!

Na sklepie internetowym Poczty Kwiatowej jest dostępnych wiele roślin doniczkowych, które wyróżniają się swoim wspaniałym i zdrowym wyglądem - znajdziesz je w zakładce rośliny doniczkowe. Możesz tam kupić piękną Monsterę lub ciekawie wyglądającego Zamiokulkasa, który urozmaici każde wnętrze. Nie czekaj i już dziś zamów te oraz inne rośliny doniczkowe od Poczty Kwiatowej! 

Jak widzisz, przesadzanie roślin doniczkowych nie jest wcale takie trudne i straszne, jak głoszą różne pogłoski. Koniecznie zaopatrz się w niezbędne elementy, takie jak lateksowe rękawiczki, odpowiednie podłoże, doniczki oraz trochę czasu, a zobaczysz, że po jakimś czasie Twoje rośliny Ci podziękują, wytwarzając nowe liście. Nie czekaj i już dziś zaplanuj wielkie przesadzanie w swoim domu!