Jak komponować bukiety mieszane? Zasady i najlepsze połączenia

Komponowanie bukietów kwiatowych potrafi być prawdziwą sztuką, której nie każdy jest w stanie podołać. Przede wszystkim ważny jest tutaj zmysł estetyczny oraz zdolności manualne, dzięki którym florysta potrafi tworzyć przepiękne kompozycje kwiatowe. To jednak nie wszystko! Aby móc uzyskać faktycznie trafne połączenia i sprawić, żeby bukiet wyglądał elegancko, należy przestrzegać pewnych zasad. W tym artykule dowiesz się, jak powinno wyglądać komponowanie bukietów mieszanych.

Jak komponować bukiety mieszane?Jakie kwiaty dobrać do bukietu?

Estetyczny i ładnie prezentujący się bukiet to przede wszystkim ten, w którym florysta postawił na odpowiednie połączenia kwiatowe. Harmonię zapewniają oczywiście kompozycje złożone z kwiatów o podobnej kolorystyce. Mogą to być np. żółte i pomarańczowe kwiaty, takie jak gerbery i lilie. Nierzadko jednak stawia się też na kolorystyczne kontrasty. Doskonale wyglądają np. słoneczne bukiety z dodatkiem czerwonych kwiatów - przyciągają one spojrzenie oraz dodają ciepłego charakteru. Powinniśmy również pamiętać o tym, aby sięgać po wyłącznie świeże kwiaty, dzięki czemu cały bukiet będzie także dłużej cieszył oko. Wybór kwiatów pod kątem sezonu też może mieć istotne znaczenie - w ten sposób obniżamy koszt kreacji oraz wyróżniamy się na tle nudnych i oklepanych kwiatowych połączeń.

Czym kierować się podczas komponowania bukietu?

Poza wyborem odpowiednich kwiatów warto także zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji - w bukietach mieszanych każdy rodzaj kwiatu powinien być nie tylko dobrze rozłożony, ale także powinien występować w podobnej ilości co pozostałe rodzaje. Odstępstwa i różnice mogą zburzyć harmonię, zwłaszcza jeśli stawiamy na różną kolorystykę kwiatów. Podczas komponowania nie zapominajmy też o przeznaczeniu czy okazji, z jakiej bukiet jest podarowywany. Kwiaty jako podarunek ślubny to najczęściej te o jasnej kolorystyce, takie jak róże, lilie czy dalie. Nie powinniśmy sięgać po gatunki, które mogą mocno kojarzyć się np. z uroczystościami pogrzebowymi, takie jak chryzantemy czy kalie. 

Najlepsze połączenia kwiatów w bukiecie

Jakie połączenia kwiatowe stanowią jednak uniwersalny i pewny wybór i prezentują się po prostu najlepiej? Z całą pewnością można tutaj wymienić połączenie róż i goździków, w szczególności jeśli posiadają one podobne odcienie. Pięknie prezentują się także margaretki w zestawieniu z gipsówką. Gwarantują one delikatny i subtelny efekt, idealny na takie okazje jak Dzień Mamy czy Dzień Kobiet. Z kolei słoneczniki i wrzosy mogą nadać bukietowi rustykalny charakter, idealny na letnie wesela lub uroczystości w wiejskim stylu. W sklepie internetowym Poczta Kwiatowa znajdziesz również wiele innych pięknych kompozycji bukietów mieszanych. 

Przestrzeganie zasad i wykorzystywanie najlepszych połączeń zdecydowanie gwarantuje uzyskanie pięknych kompozycji kwiatowych. Jednakże jednocześnie pamiętajmy o tym, że proces tworzenia bukietów wymaga także kreatywności, dlatego też nie bójmy się stawiać na mniej oczywiste rozwiązania - być może zagwarantują one jeszcze lepszy efekt końcowy!