Rośliny doniczkowe, które przetrwają zimę

Rośliny, a zwłaszcza te doniczkowe mogą odmienić wygląd zarówno mieszkania, jak i balkonu. Trudno jednak znaleźć takie gatunki, które będą pięknie wyglądały przez cały rok i spokojnie przetrwają zimniejsze miesiące w roku. W poniższym artykule poznasz gatunki całorocznych roślin doniczkowych, które koniecznie musisz mieć na swoim balkonie! Jakie kwiaty będą idealne do domu zimową porą? Tego dowiesz się poniżej!

Rośliny doniczkowe całoroczne

Rośliny doniczkowe, które przetrwają zimęRoślin doniczkowych, które należą do całorocznych, jest naprawdę wiele i to przede wszystkim od Ciebie zależy, jakie z nich wybierzesz. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze z nich:

  • bluszcz pospolity - jest to zielona roślina wspinająca, która za pomocą swoich korzeni przybyszowych może piąć się na różnych powierzchniach. Mogą tworzyć nawet ciemnozielone ściany! Bluszcz pospolity na balonie może obrastać balustrady lub piąć się po ocienionej ścianie. Oczywiście bluszcz ma różne odmiany, np. Goldheart z bardziej złocistożółtym środkiem liścia lub Profesor Seneta, który ma bardziej marmurkowe kolory. Bluszcz nie wymaga dużo uwagi. Możesz go umieścić zarówno w zacienionych miejscach, jak i tych bardziej słonecznych - to uzależnione jest oczywiście od danego gatunku. Zimą bluszcz może lekko przemarzać, dlatego warto donicę, w której będzie posadzony, wyłożyć izolacyjnym materiałem, np. styropianem. To pomoże ochronić bryłę korzeniową przed mrozem. 
  • cyprysik groszkowy - jest to bardzo popularna zielona roślina iglasta, która charakteryzuje się gęstą i stożkową koroną. Każda z gałązek, a jest ich bardzo wiele, pokryte są łuskowatymi, ostrymi igłami. Co ciekawe, ta roślina wydziela bardzo przyjemny zapach! Karłowate odmiany cyprysika groszkowego doskonale nadają się do hodowli w balkonowych donicach. Jest to roślina wytrzymała na mrozy, może być uprawiana zarówno w zacienionym miejscu, jak i w tych bardziej nasłonecznionych. W okresie świąt Bożego Narodzenia na jego gałązkach można umieścić lampki choinkowe - będzie to doskonała dekoracja balkonu!

Jakie rośliny doniczkowe przeżyją zimę

Rośliny doniczkowe, które mamy w mieszkaniu prawie wcale nie potrzebują zmian w okresie zimowym. Oczywiście niektóre gatunki są bardziej wymagające i to niezależnie od pory roku. Przede wszystkim należy pamiętać o rzadszym podlewaniu, ponieważ zima sprawia, że rośliny można łatwiej przelać. Dodatkowo warto sprawdzać poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym kwiaty się znajdują, ponieważ to może być bardzo ważne, jeśli chodzi o wygląd liści. W celu zwiększenia wilgotności możesz śmiało zakupić specjalny nawilżacz! Odpowiednie stanowisko również jest bardzo ważne, dlatego unikaj miejsc, gdzie są przeciągi np. przy oknach. Lepiej ustawić kwiaty z dala od nich. Jeśli zadbasz o wszystkie te aspekty, to nie będziesz mieć żadnego problemu z przetrwaniem roślin przez zimę. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie rośliny doniczkowe przetrwają zarówno na Twoim balkonie, jak i w mieszkaniu! Nie czekaj i już dziś zamów odpowiednie gatunki, które będą pięknie ozdabiały Twoją codzienną przestrzeń. Na stronie Poczty Kwiatowej w zakładce rośliny doniczkowe znajdziesz mnóstwo pięknych okazów, takich jak  Paproć Plebodium czy Monstera. Serdecznie zapraszamy!