Rośliny doniczkowe dla miłośników wnętrz w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest niezwykle popularny w wielu krajach na całym świecie. Charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i podkreślaniem związków z naturą - pomieszczenia mają być funkcjonalne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu skandynawskim są rośliny doniczkowe. Które z nich warto wybrać, aby dekoracja wnętrza była estetyczna i przytulna?

Rośliny doniczkowe dla miłośników wnętrz w stylu skandynawskimMinimalizm - podstawa stylu skandynawskiego

Wszyscy miłośnicy wnętrz w stylu skandynawskim gustują w jasnej, pastelowej kolorystyce i dbają o duże ilości naturalnego światła we wszystkich pomieszczeniach. Podstawą aranżacji pomieszczeń jest minimalizm i prostota. Przestrzeń ma być harmonijna i spokojna. Wszystko to idzie w parze z funkcjonalnością. Choć oczywiście dekoracja wnętrz ma być estetyczna i atrakcyjna wizualnie, ogromne znaczenie ma też praktyczność zastosowanych rozwiązań. Inspiracją dla stylu skandynawskiego jest natura. We wnętrzach powinno znaleźć się dużo drewnianych elementów oraz roślin doniczkowych. Należy je jednak rozsądnie wkomponować w całokształt domu, aby nie wywołać poczucia chaosu. 

Rośliny doniczkowe w minimalistycznym wnętrzu

Rośliny do wnętrz, które zaaranżowano w stylu skandynawskim, powinny być subtelne i proste. Doskonale sprawdzą się kwiaty, które nie kwitną oraz mają delikatne liście, pasujące do minimalistycznie umeblowanych pokoi. Powinny bowiem dodawać pomieszczeniom elegancji i wzmacnia poczucie harmonii. Doskonale sprawdzą się draceny, monstery i fikusy. Są nie tylko estetyczne, ale również od wielu lat pozostają w modzie. 

Ważne jest nie tylko wybranie odpowiednich gatunków kwiatów, ale również dopasowanie do nich pasujących doniczek. Chcąc ściśle trzymać się stylistyki skandynawskiej, warto skupić się przede wszystkim na materiałach. Beton, drewno i ceramika to najbardziej podstawowe i uniwersalne tworzywa. Powinny być proste, a ich kształty nie mogą być zbyt fantazyjne. Warto unikać nadmiaru detali i wzorów. Chcąc stworzyć minimalistyczne wnętrze należy za wszelką cenę ochronić mieszkanie przed przepychem i zbyt dużą ilością różnorodnych barw. 

Jakie gatunki roślin wybrać do dekoracji wnętrz?

Gatunki roślin doniczkowych, które dobrze sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, powinny być przede wszystkim estetyczne. Jednak to nie wszystko! Nie można zapomnieć o tym, żeby charakterystyka kwiatów była dopasowana do trybu życia i upodobań domowników. Czasem lepiej zdecydować się na mniej efektowne rośliny, które jednak mają mniejsze wymagania i łatwiej utrzymać je przy życiu.

Rośliny doniczkowe powinny być ważnym elementem wnętrza zaprojektowanego w stylu skandynawskim. Warto wybierać draceny, fikusy i monstery, które jednak należy umieścić w optymalnie oświetlonym miejscu. Dzięki kwiatom pomieszczenia mogą stać się nie tylko estetyczne, ale również przytulne!