Rośliny w sypialni – czy to dobry pomysł?

Kwiaty doniczkowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Prawie każdy ma kilka różnych gatunków w swoich domach. Za czasów naszych babć czy prababć nie wyobrażano sobie mieszkania bez charakterystycznej paprotki, czy kaktusów o dziwnych kształtach. Dziś rośliny doniczkowe są umieszczane w różnych pomieszczeniach w domu, nawet w łazience! Coraz częściej można je również spotkać w sypialniach, ale czy jest to dla nas zdrowe? Czy powinniśmy spać wśród bujnej roślinności? Tego dowiesz się w poniższym artykule!

Rośliny w sypialni - czy to dobry pomysł?

Istnieje wiele opinii na temat umieszczania roślin w sypialni, przy czym większość z nich sugeruje, że nie jest to dla nich odpowiednie miejsce. Jednym z argumentów przeciw jest to, że rośliny ponoć znacznie pogarszają jakość snu. Tak jednak do końca nie jest. To wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju rośliny, ponieważ niektóre faktycznie moją szkodliwe działanie, ale nie dotyczy to wszystkich gatunków. Wiele roślin ma wręcz pozytywny wpływ na zdrowie i śmiało można je umieścić w sypialni, bez obawy, że będą nam zakłócać spokojny sen. Warto jednak wiedzieć, które rośliny nadają się do sypialni, a których lepiej unikać i właśnie tego dowiesz się poniżej!

Jakie rośliny do sypialni?

Na sypialniane pułki oraz parapety śmiało, można postawić wiele roślin doniczkowych. Wśród nich są te, które wytwarzają w nocy tlen, np. kaktus bożonarodzeniowy, kaktus wielkanocny, Aloes zwyczajny, Skrzydłokwiat, grubosz drzewiasty czy Sansevieria. W sypialni można również bez obaw postawić doniczkę z lawendą, która ukoi Twoje zmartwienia i pomoże szybciej zasnąć. Nie każdy wie o tym, że nie wszystkie rośliny można jednak trzymać w sypialni, a są nimi:

  • kwiaty o intensywnych zapachach -  powinieneś unikać kwiatów, które intensywnie pachną, ponieważ mogą one drażnić Twoje śluzówki w nosie i powodować drapanie w gardle. 
  • rośliny o dużych liściach - drugim rodzajem kwiatów nieodpowiednich do sypialni są te o dużych liściach, ponieważ wyrzucają one w nocy więcej dwutlenku węgla niż pozostałe gatunki. Im większe ma liście roślina, tym więcej pochłania tlenu, który jest potrzebny człowiekowi. 
  • rośliny o trujących właściwościach - w sypialni nie powinno się również trzymać roślin o trujących właściwościach, np. cyklamenu, który wydziela trujące opary. 

Poznaj zalety roślin w sypialni! 

Rośliny w sypialni mają wiele plusów. Po pierwsze bardzo pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Dodatkowo pomagają w redukcji stresu, poprawiają jakość snu, a niektóre badania pokazują, że również mogą pozytywnie wpłynąć na zwiększenie poziomu kreatywności.

Jak możesz zauważyć, kwiaty doniczkowe w sypialni mogą pełnić nie tylko rolę estetyczną, ale również zdrowotną. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, jakie rośliny umieszczasz na parapetach czy półkach w sypialni, aby nie zakłócały one Twojego snu i nie wpływały negatywnie na organizm. Nie czekaj i już dziś zamów jedną z naszych propozycji kwiatowych z Poczty Kwiatowej!