Kwiaty, które lubią zimę

Kwiaty doniczkowe stanowią nieodłączny element dekoracji we wszystkich polskich domach. Wzbogacają wnętrze pięknym zapachem i feerią barw, szczególnie w okresie kwitnienia. Nie wszystkie zapadają w sen zimowy o tej porze roku, dlatego podpowiadamy, które gatunki wybrać, by cieszyć się oryginalnością ich barw i form.

Azalia doniczkowa

azaliadoniczkowaAzalia jest krzewem ogrodowym, który jednak z powodzeniem można hodować także w domu. Roślina posiada kwiaty w różowym, czerwonym lub białym kolorze. Aby cieszyć się nimi aż do wiosny, należy zapewnić jej odpowiednie warunki rozwoju. Azalia preferuje bardzo jasne i chłodne miejsca. W gorących pomieszczeniach często zrzuca liście, dlatego najbardziej optymalną dla niej temperaturą jest 15 stopni Celsjusza. Jej gleba powinna być wilgotna i wzbogacona specjalistycznymi nawozami. Azalia preferuje gleby kwaśne, dlatego należy podlewać ja przegotowaną wodą, ostudzoną do temperatury pokojowej. Wiosną zalecane jest uszczykiwanie najdłuższych pędów rośliny, po to by zapewnić jej obfite kwitnienie.

Cyklamen perski

cyklamenperskiCyklamen nazywany jest często błędnie fiołkiem alpejskim. Jego pielęgnacja jest czasochłonna, ale roślina odwdzięcza się w czasie kwitnienia, kiedy jej kwiaty przybierają barwy od białej poprzez róż, lilę, czerwień, aż do intensywnej purpury. Okres kwitnienia cyklamenu zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Roślina nie toleruje zimna i mrozów, dlatego najbardziej optymalną dla niej temperaturą będzie 15 stopni Celsjusza. Cyklamen powinien mieć stale wilgotną ziemię, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie nalanie wody na podstawkę doniczki. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie go w jasnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. By dłużej cieszyć się pięknie kwitnącymi kwiatami, należy usuwać na bieżąco więdnące pędy z nasiennikami, co przedłuży okres kwitnienia. Po ostatnich przymrozkach najlepiej ustawić doniczkę z cyklamenem na zewnątrz, gdzie może przetrwać całe lato.

Gardenia

gardeniaRoślina ta jest zaliczana do roślin trudnych w uprawie. Wymaga wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza, w przeciwnym razie zaczyna zrzucać kremowo-białe, intensywnie pachnące kwiaty. Aby temu zapobiec, zalecane jest zraszanie jej miękką wodą. Nie należy także zapominać o obfitym podlewaniu rośliny. Gardenia w okresie wzrostu i kwitnienia wymaga dużo światła, dlatego najlepszym miejscem dla niej będzie dobrze naświetlone okno. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie liście rośliny zaczną żółknąć i opadać. Dobrym rozwiązaniem będzie także częste wietrzenie mieszkania, ponieważ gardenia powinna mieć dostęp do świeżego powietrza.

Fiołek afrykański

fiolekafrykanskiFiołek urzeka swoimi kwiatami praktycznie przez cały rok. Najpopularniejszą ich barwą jest granat, jednak w sprzedaży są także dostępne odcienie fioletu, czerwieni i różu. Często spotkać także można wielobarwne fiołki o pełnych lub postrzępionych płatkach. Do prawidłowego wzrostu należy zapewnić roślinie dużo światła i odpowiednią ilość wody. Fiołki nie preferują zbyt wilgotnej gleby, dlatego należy je podlewać, gdy ziemia w doniczce będzie już lekko przesuszona. Liście rośliny pokryte są drobnymi włoskami, przy usuwaniu z nich kurzu i zabrudzeń trzeba zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić ich delikatnej powierzchni. Nadmiar wody oraz nabłyszczacze powodują gnicie liści, stąd też ich zraszanie jest niewskazane.

Kwiaty doniczkowe są doskonałą alternatywą w okresie zimowym, kiedy niewiele roślina za oknem kwitnie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio o nie dbać, by zachowały swoją świeżość. Niebagatelny jest wpływ temperatury, wilgotności powietrza i stan gleby. Wiele roślin doniczkowych do prawidłowego wzrostu potrzebuje również nawozów bogatych w składniki mineralne. Odpowiednia ich pielęgnacja zapewni im prawidłowy rozwój, co pozwoli nam cieszyć się ich urzekającym zapachem i barwą na długo.