Jak pielęgnować kwiaty w czasie wakacji - porady dla osób podróżujących latem

Wakacyjna podróż to szansa na odpoczynek i relaks. Jeśli chcesz w pełni wypocząć i nie przejmować się niczym podczas urlopu, przed wyjazdem musisz zadbać o kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest pielęgnacja kwiatów w czasie wakacji. Jak zabezpieczyć rośliny podczas nieobecności? Poznaj wskazówki dla podróżujących latem!

Jak pielęgnować kwiaty w czasie wakacjJak dbać o rośliny podczas wyjazdu?

Każdy właściciel roślin chce zadbać o to, aby jego kwiaty były w dobrym stanie. Warto zatem wcześniej upewnić się, jak zatroszczyć się o nie w razie dłuższej nieobecności. Pierwszym krokiem, o jakim trzeba pamiętać, jest to, aby nie przesadzać z ich podlewaniem bezpośrednio przed wyjazdem. Wlanie zbyt dużej ilości wody przyniesie więcej szkody niż pożytku. Może nawet spowodować gnicie roślin. Coś, co będzie dobrym pomysłem, to na przykład przeniesienie wszystkich doniczek w zacienione, chłodniejsze miejsce. Nie zapomnij o zasłonięciu rolet w domu. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się szkodliwego działania intensywnych promieni słonecznych. Co więcej, rośliny ustawione obok siebie korzystnie na siebie wpłyną. 

Istnieją różne sposoby na to, aby dostarczyć roślinom wody podczas naszej nieobecności. Możesz na przykład zainwestować w specjalne kule do nawadniania, do których nalewa się wodę i które następnie wkłada się do doniczki. Nierzadko stosuje się też odżywki hydrożelowe, które magazynują wodę. Równie dobrze zadziała użycie butelki z wodą, którą również wsadza się do ziemi. Należy jedynie nie zapomnieć o tym, by lekko odkręcić zakrętkę. Oprócz tego jest również możliwość stworzenia własnego systemu nawadniającego za sprawą sznurka i wiaderka z wodą. Z jednej strony sznurek wkłada się do wiaderka, a z drugiej do ziemi w doniczce – krople będą powoli po nim spływały. Przygotowanie roślin trzeba zacząć jeszcze przed wyjazdem. Na około dwa tygodnie wcześniej zacznijmy przesuszać rośliny. W dzień wyjazdu będziemy mogli je podlać, dzięki czemu woda zostanie w nich na dłużej. 

Opieka nad kwiatami latem

Nie ma wątpliwości, że latem szczególnie docenisz rośliny, które nie wymagają regularnego podlewania. Jeśli chcesz mieć w domu różne gatunki, ale wiesz, że często wyjeżdżasz, postaw na takie opcje jak na przykład las w słoiku DIY dżungla. To niezwykły produkt, który nie dość, że będzie łatwy do pielęgnowania, to jeszcze będzie wspaniale się prezentował. Wbrew pozorom rośliny doniczkowe też będą dobrą opcją. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup którejś z nich, zaznajom się z ich potrzebami i oceń, czy możesz je spełnić. Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, świetnie sprawdzi się taki gatunek jak zamiokulkas. To wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się roślinami, jako że jest on niewymagający i prosty w opiece. Poradzi sobie zarówno z niesprzyjającymi warunkami, jak i małą ilością wody. Wynika to z tego, że należy do rodzaju sukulentów, które w swojej naturze mają to, że nie potrzebują zbyt częstego podlewania. 

Nie ma wątpliwości, że wiedza na temat tego, jak odpowiednio pielęgnować kwiaty w czasie wakacji będzie niezwykle przydatna. Dzięki różnym sposobom i cennym wskazówkom możesz skutecznie zadbać o swoje rośliny, które po Twoim powrocie będą równie zachwycające!