Jak przechowywać pelargonie przez zimę? Sprawdź nasze porady!

Zastanawiasz się jak przechowywać pelargonie przez zimę, jeśli służyły Ci za piękną ozdobę balkonu czy tarasu przez całe lato? Rośliny te wbrew pozorom są wieloletnie, niestety nie są odporne na mrozy, dlatego też bez naszej pomocy nie przetrwają najzimniejszych dni w roku. Dzisiaj podpowiemy jakie kroki poczynić, aby za rok również cieszyć się bujnymi i kolorowymi bukietami pelargonii w ogrodzie. Jakie warunki są idealne do jej zimowania?

Jak przechowywać pelargonie przez zimę?Pelargonie – najpopularniejsze kwiaty w sezonie wiosenno-letnim

Pelargonie nieustannie cieszą się dużą popularnością jeśli chodzi o kwiaty wybierane do doniczek na balkony i tarasy, a także bezpośrednio sadzone do gruntu. Nic dziwnego bowiem są one łatwe w uprawie i bez większego nakładu pracy można uzyskać kolorowe kompozycje długokwitnące. Na rynku ogrodniczym można spotkać wiele odmian pelargonii i to nie tylko ze względu na ich odcień, ale również kształt i budowę. Idealnie nadają się na mocno słoneczne stanowiska, ale także i lekko zacienione. Należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu i pilnowaniu temperatur. Niestety pelargonie są bardzo wrażliwe na przymrozki.

Nadchodzi zima – jak przechować pelargonie, aby na wiosnę znowu zakwitły?

Zimowanie pelargonii jest jak najbardziej możliwe, jednak należy pamiętać o kilku aspektach. Zanim pojawią się pierwsze niskie stosunkowo temperatury, należy przygotować rośliny do zimowania. Wszystkie pędy, które nie nadają się do ponownej uprawy, zostały zniszczone przez szkodniki lub po prostu wyrodziły, usuwamy. Warto także przyciąć pelargonie do ok. 20 cm, jednocześnie pozbywając się żółtych liści i kwiatostanów. Idealnym momentem na zabranie roślin do domu to dni, kiedy z rana jest lekki mróz, a za dnia słońce.

Pomieszczenie, w którym będą stały pelargonie przez zimę, powinno być jasne, ale chłodne oscylując w okolicy 5-10 stopni C i nie spadać poniżej 0 stopni C. Niestety tam, gdzie jest ciemno, rośliny nie przeżyją zimy. Jeśli zauważysz pąki pojawiające się na pelargonii, warto podnieść temperaturę otoczenia do 20 stopni C – jest to naturalne zjawisko podczas zimowania tych kwiatów.

Jak długo przechowywać pelargonie przez zimę? Kiedy jest czas na zakończenie ich spoczynku?

Jeśli już wiesz, jak przechować pelargonie zimą, warto omówić kolejne kroki uprawy. Moment, kiedy powinniśmy więcej uwagi poświęcać sadzonkom pelargonii, jest przełom stycznia i lutego. Wtedy też dzień zaczyna się wydłużać i mamy więcej słonecznych dni. Pobudzając roślinę do ponownego wzrostu, warto zadbać o podniesienie temperatury w pomieszczeniu oraz częstsze podlewanie.

Pędy pelargonii jeśli zostaną dobrze zahartowane, będą pięknie się prezentować na ogrodowych rabatach i balkonowych aranżacjach w kolejnych latach. Wiedząc już, jak przechować pelargonie do wiosny i mieć coraz większe jej plony, możesz tworzyć z niej bukiety. Kwiaciarnia, którą prowadzimy, oferuje różne konfiguracje i kompozycje. Przesyłka kwiatowa dedykowana jest to osób, które chcą zaskoczyć bliskich idealnym zestawem różnych odmian roślin.