Jak pielęgnować storczyki?

Choć storczyki uważane są za jedną z piękniejszych ozdób mieszkań, wielu osobom towarzyszą obawy dotyczące właściwej pielęgnacji tych kwiatów. Wystarczy jednak poznać kilka zasad pielęgnacji, by cieszyć się obfitym kwitnieniem i długowiecznością niezwykłych storczyków (zwanych też orchideami).

Odpowiednie stanowisko dla storczyków

Dla większości odmian storczyków najlepszym stanowiskiem jest parapet wschodniego lub zachodniego okna. Takie umieszczenie kwiatów daje największe szanse na długotrwałe i obfite kwitnienie. Dla takich rodzajów jak Cattleya, Vand czy Dendrobium odpowiednie są też okna południowe. Na początku uprawy należy zwracać szczególną a uwagę na ewentualne oparzenia kwiatów, zdarzające się nie tylko w sezonie letnim (od promieni słonecznych), ale także zimą lub wczesną wiosną (tu oparzenie może pojawić się od nadmiaru ciepła kaloryferów). Nie należy do uprawy wykorzystywać stanowisk związanych z oknami północnymi, ze względu na niewielką ilość światła. Światło jest bowiem dla storczyków niezbędne do kwitnienia.

Latem, niektóre gatunki takie jak: Cymbidium, Zygopetalum, Dendrobium Nobile i Cattleya można umieścić w ogrodzie czy na balkonie, co sprzyja poprawie ich kondycji.

Temperatura

storczykStorczyki maja zróżnicowane wymagania dotyczące temperatury. Gatunki możemy podzielić na:
- zimnolubne (temp. dzienna 15-18°C , nocna ok. 10-13°C): Cymbidium, Dendrobium
- pośrednie, umiarkowane (temp. dzienna 18?22°C, nocna 14?18°C): Cattleya, Paphiopedilum
- ciepłolubne (temp. dzienna 21?27°C , nocna 18?21°C): Phalaenopsis

Wilgotność i podlewanie

Kwiaty te należą do grupy roślin pokojowych preferujących podwyższoną wilgotność otoczenia. Duża wilgotność nie może jednak im towarzyszyć nieustannie, gdyż wtedy storczyki są dużo bardziej podatne na choroby grzybowe. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie doniczki na podstawce wypełnionej wodą, którą w zależności od szybkości parowania należy uzupełniać.

Jest jedna zasada dotycząca podlewania storczyków: podłoże między kolejnym podlewaniem powinno być całkowicie suche. Kwiaty te należy podlewać rano, by przypadkowo zalane części kwiatu zdążyły wyschnąć. Najlepsza do podlewania jest deszczówka lub woda z poprzedniego dnia, która nabrała już temperatury pokojowej.

Zapewnienie odpowiedniego podłoża i nawożenie

Poszczególne gatunki storczyków wymagają podłoża o różnym poziomie granulacji. Gatunki o grubych korzeniach jak Phanaleopsis, Cattleya potrzebują grubego podłoża (średnica granulek 6 ? 10 mm), a tym o cienkich korzeniach jak Dendrobium ystarczą mniejsze granulki (2 - 6 mm).

Warto stosować dostępne na rynku nawozy w postaci pałeczek, płynów czy żelu. Nawozy zapewniają storczykom właściwy rozwój oraz długie, obfite kwitnienie. Należy jednak uważać, by nie dostarczyć zbyt dużej ilości nawozów (przenawożenie), co może doprowadzić nawet do obumarcia kwiatów.

Przesadzanie storczyków

Gdy roślina się rozrośnie i korzenie zaczynają wychodzić poza doniczkę oraz gdy zaobserwujemy "wypadanie" storczyka z doniczki, konieczne jest przesadzenie storczyka. Przesadzanie polega na całkowitej wymianie podłoża na nowe. Najlepsze dla tych kwiatów są przezroczyste doniczki, dzięki którym możemy kontrolować poziom wilgotności korzeni. Nowa doniczka powinna być tylko o jeden rozmiar większa od poprzedniej, co zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu korzenia.

Co robić po kwitnieniu?

Powinniśmy pozwolić roślinie samej zdecydować, czy chce ponownie kwitnąć na tym samym pędzie kwiatowym czy też nie. Jeśli jednak zdecydujemy się na skrócenie pędu kwiatowego, należy ten zabieg wykonać na ok. 2 tygodnie po kwitnieniu, gdy roślina nie wypuszcza na jego zakończeniu młodych pączków kwiatowych.

Jak widać, storczyki wymagają pewnej ściśle określonej pielęgnacji. Wystarczy jednak stosować się do opisanych przez nas zasad, by cieszyć się pięknymi roślinami, które stanowią wyjątkową ozdobę pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.