Kwiaty w czasie urlopu

Co zrobić w czasie urlopu z naszymi roślinami doniczkowymi? Jak pomóc  im przetrwać, gdy my wyjeżdżamy? Oto garść porad.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie kwiatów pod opieką zaprzyjaźnionych sąsiadów lub przyjaciół, którzy będą je regularnie podlewać. Można także przewieżć je do znajomych i pozostawić je u nich na czas wyjazdu. Co jednak zrobić, jeśli mamy w domu prawdziwy gąszcz kwiatów, a sąsiadów chętnych do opiekowania się mieszkaniem brak? Mamy dla Was kilka podpowiedzi.

Jeżeli planujecie tylko kilkudniowy wyjazd, możecie bez obaw pozostawić kwiaty w domu. Większość roślin po obfitym podlaniu może przez kilka dni korzystać z zapasów wody.  Można także przed wyjazdem zrosić je i obmyć letnią wodą. Wyjątkiem są rośliny o owłosionych liściach takie jak np. fiołki afrykańskie, których liście nie lubią kontaktu z wodą.

Jeżeli zaplanowaliście długi wyjazd, dobrym rozwiązaniem może być także zakup hydrożelu - substancji zwiększającej zdolność podłoża do zatrzymywania wody i składników odżywczych. Znajdziecie go w sklepach ogrodniczych. Preparat należy starannie wymieszać z glebą. Bardzo ważne jest, aby w momencie mieszania gleba była sucha, ponieważ ułatwi to rozprowadzenie cząsteczek hydrożelu. Po zrobieniu takiej mieszanki podlejcie roślinę obficie. Ta metoda zapewni jej odpowiednie nawodnienie przez 2-3 tygodnie.

Do zapewnienia roślinom wody mogą przydać się też plastikowe butelki. Należy napełnić je  wodą, a następnie zamknąć i zrobić kilka małych otworów w zakrętce. Tak przygotowane butelki włóżcie delikatnie do doniczki uważając aby nie uszkodzić korzeni.  Wielkość butelki dobierzcie do rozmiarów doniczki. Jeszcze inna metoda to ustawienie obok doniczki lub pomiędzy kilkoma doniczkami, pojemnika z wodą. Zanurzcie w nim gruby sznur lub paski tkaniny, która dobrze chłonie wodę (np. bawełna), a drugi koniec włóżcie do ziemi. Mało kłopotliwym rozwiązaniem będzie umieszczenie kwiatów w wannie wypełnionej letnią wodą do wysokości ok. 3 cm.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzecie, pamiętajcie aby zabezpieczyć kwiaty przed intensywnym działaniem słońca ? większość roślin źle to znosi.