Rośliny na komary - jakie wybrać?

Wiele osób ceni sobie wypoczynek na świeżym powietrzu. Jednak obecność komarów może sprawić, że przepiękne letnie wieczory staną się nie do zniesienia! Na szczęście istnieje prosty sposób, który umożliwi ograniczenie liczby tych insektów w okolicach domu, a jest nim zasadzenie roślin przeciwkomarowych. Które z nich warto wybrać, aby móc cieszyć się brakiem tego uciążliwego problemu?

Rośliny na komaryJak działają naturalne odstraszacze komarów?

Choć klasyczne, popularne begonie, azalie czy gipsówka, prezentują się w ogrodzie wyśmienicie, warto oprócz nich posadzić również nieco bardziej praktyczne gatunki roślin. Coraz więcej osób odwiedzających sklepy ogrodnicze decyduje się na rośliny przeciwkomarowe. Dzięki temu, że uwalniają olejki eteryczne, komary w ogrodzie są skutecznie odstraszane. Jest to naturalny sposób na rozwiązanie uciążliwego problemu, który eliminuje konieczność stosowania silnych, chemicznych środków. Jest to zdecydowanie bardziej przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzkiego zdrowia. Rośliny na komary często charakteryzują się też niezwykle estetycznym wyglądem. Doskonały przykład to np. lawenda wąskolistna. 

Najskuteczniejsze rośliny odstraszające owady

Komary w ogrodzie potrafią być niezwykle uciążliwe. Na szczęście naturalne odstraszacze komarów charakteryzują się wysoką skutecznością. Jakie gatunki roślin warto wybrać, aby móc cieszyć się brakiem obecności insektów w ogrodzie?

  • Komarzyca - odstrasza skutecznie nie tylko komary, ale również meszki. Jest niezwykle skuteczna. Jednak przed jej zakupem warto mieć na uwadze to, że musi ona zimować w domu - w przeciwnym razie po prostu zmarznie. 
  • Zioła - mogą być efektywnymi, naturalnymi odstraszaczami komarów. W szczególności koper włoski, rozmaryn, mięta pieprzowa i bazylia są uznawane za skuteczne. Ciekawym rozwiązaniem może być zasadzenie ich w małych doniczkach i przenoszenie w różne miejsca w zależności od potrzeb - np. podczas grilla. 
  • Kocimiętka - to roślina doskonała na komory w ogrodzie, która dodatkowo jest ceniona za swój wygląd. Przepiękne fioletowe kwiaty można z łatwością dopasować do aranżacji ogrodu. Jest wieloletnią byliną, którą można uprawiać zarówno w donicy, jak i w gruncie.
  • Geranium - jest lubiane ze względu na to, że odstrasza nie tylko komary, ale również kleszcze. Jej charakterystyczny zapach, w którym można odnaleźć cytrynowo-różane nuty, drażni owady i trzyma je z daleka od ogrodu.
  • Pelargonia - pachnące pelargonie są popularne. Można spotkać je nie tylko w ogrodach, ale również na wielu balkonach. Są odporne na różne warunki atmosferyczne, a ich kwiaty przepięknie się prezentują. Odstraszają skutecznie muchy i komary. 
  • Lawenda - kwitnie przez całe lato, może spędzić zimę w ogrodzie i nie jest wymagająca. Dodatkowo, kwiaty często pojawiają się nie tylko podczas okresu wakacyjnego, ale również jesienią.
  • Mięta - jest łatwa w uprawie, a komary i inne owady nie znoszą jej zapachu. Stanowi doskonałe remedium na wyjątkowo uciążliwe komary w ogrodzie

Komary to znienawidzone owady, które są niezwykle uciążliwe. Dzięki posadzeniu w ogrodzie odpowiednich roślin, można je skutecznie odstraszyć bez konieczności stosowania mocnych, chemicznych środków.