Jak pielęgnować storczyki?

Niektóre osoby uważają, że storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych, a my nie możemy się z tym nie zgodzić. Charakteryzują się przede wszystkim wspaniałymi kolorowymi płatkami kwiatów oraz długimi łodygami. Jeśli odpowiednio zadba się o storczyki, to potrafią wyglądać naprawdę imponująco. Wiele osób uważa jednak, że ten gatunek kwiatów jest bardzo wymagający i trzeba poświęcić mu wiele czasu, aby ładnie rósł. Czy to prawda? Tego dowiesz się poniżej!

Jak pielęgnować storczyki Poznaj porady dotyczące pielęgnacji storczyków! 

Opieka nad storczykami może być dość wymagająca, ale z naszymi poradami z całą pewnością sobie poradzisz! Jak pielęgnować te piękne rośliny?

  • miejsce i oświetlenie - wybór miejsca, gdzie będzie stał storczyk, nie może być absolutnie przypadkowe. Kwiaty te lubią światło, więc najlepszym dla nich miejscem będzie parapet od strony wschodniej lub zachodniej. Ze strony południowej światła może być za dużo. Musisz jednak pamiętać, że doniczka nie powinna być umieszczona blisko kaloryfera. Storczyk nie lubi przeciągów, a zimą będzie potrzebował dodatkowego światła. 
  • odpowiednia temperatura - w pomieszczeniu, w którym znajduje się storczyk, temperatura powietrza powinna wynosić około 24°C. Zimą z kolei temperatura nie może być niższa niż 18°C. 
  • wilgotność - podobnie, jak inne rośliny tropikalne, storczyki również nie lubią suchego powietrza, ponieważ właśnie z niego częściowo pobierają wodę. Wilgotność powietrza powinna zatem wynosić od 60 do nawet 80%. 
  • podłoże - podłoże do uprawiania storczyków powinno być przepuszczalne, lekkie oraz przewiewne, dlatego wiele firm oferuje specjalne mieszanki podłoża, które jest dedykowane storczykom. Jeśli chcesz, możesz również takie podłoże zrobić samodzielnie poprzez wymieszanie ze sobą pokruszonej kory sosnowej, mchu torfowca i węgla drzewnego. 
  • nawadnianie i nawożenie storczyków - podlewanie storczyków jest dość specyficzne, ponieważ nie powinniśmy robić tego zbyt często. Jednak, kiedy nadejdzie dzień podlewania i podłoże jest całkowicie suche, to trzeba użyć dość dużej ilości wody. Koniecznie pamiętaj o tym, aby w podstawce nie została woda, ponieważ przez to korzenie storczyka mogą zacząć gnić. Storczyki należy również nawozić.

Wybierz idealnego storczyka

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem online, serdecznie polecamy storczyka w doniczce dostępnego w naszym asortymencie. Zachwycimy Cię również bogatym wyborem bukietów z kwiatów ciętych. Wśród nich wyróżnia się Bukiet "Dżabrojad", skomponowany z białej i różowej eustomy, fioletowego limonium oraz różowych tulipanów. Każdy bukiet wiązany jest z elegancją, opatulony dekoracyjnym papierem i dopasowaną wstążką.

Teraz już na pewno wiesz, jak dbać o storczyki! Najważniejsze w całym procesie opiekowania się storczykami, jest to, aby się nie poddawać, ponieważ dotarcie do oczekiwanych rezultatów, może trochę potrwać.