Jak pielęgnować kwiaty cięte w gorące letnie dni?

Czy wiesz, że dbanie o kwiaty latem jest szczególnie istotne? Właściwa pielęgnacja dotyczy jednak nie tylko roślin doniczkowych, ale także kwiatów ciętych, które szybko tracą na swojej świeżości. Latem temperatura potrafi bowiem naprawdę zaskoczyć i sprawić, że rośliny tracą dużo wody. Zobacz zatem, jak utrzymać kwiaty w dobrej kondycji latem.

pielęgnacja kwiatów w gorące letnie dniOdpowiednie przygotowanie kwiatów

Aby kwiaty cięte wstawione do wazonu mogły cieszyć się jak najdłużej świeżością, należy najpierw je odpowiednio przygotować. Pielęgnacja kwiatów w gorące letnie dni nie ogranicza się jedynie bowiem do regularnej wymiany wody. Przed postawieniem ich w wazonie, warto wpierw przyciąć końcówki łodyg oraz usunąć liście, które zostałyby zanurzone w wodzie. Końcówki kwiatów możesz przyciąć o 2-3 cm ostrym narzędziem. Istotne jest jednak to, aby nożyk, którego używasz, nie szarpał łodygi, a pozostawiał gładką powierzchnię cięcia - to na niej nam właśnie najbardziej zależy. Natomiast po przycięciu końcówek należy je jak najszybciej umieścić w wodzie. Nie można pozwolić, aby one przeschły, ponieważ w przeciwnym wypadku wymagane będzie ponowne cięcie. Przed zanurzeniem kwiatów nie zapomnij jednak o usunięciu liści. Ta czynność będzie konieczna w przypadku róż czy margaretek. W tym celu pozbądź się wszystkich liści z dolnej części pędu, którą umieścimy w wodzie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku róż nie należy usuwać jej kolców.

Obserwacja kwiatów podczas upałów

Nie przewidzimy tego, w jaki sposób będą zachowywały się kwiaty podczas upału, dlatego poza ich przygotowaniem i podlewaniem warto je po prostu obserwować. Ponadto pamiętajmy o tym, że rośliny mogą się szybko odwodnić podczas gorących dni - należy je więc często sprawdzać. Zwróć także uwagę na to, jak zachowują się kwiaty stojąc w słońcu na parapecie, a jak w bardziej zacienionym miejscu. Zazwyczaj jednak kwiaty cięte preferują chłodniejsze pomieszczenia, gdyż zbyt wysoka temperatura może skrócić trwałość roślin. W każdym razie warto uważnie obserwować ich stan, aby być w stanie na czas zareagować oraz zapewnić im potrzebną wodę.

Podlewanie kwiatów ciętych

Niewątpliwie podlewanie kwiatów stanowi najważniejszy aspekt prawidłowej pielęgnacji. Jak zatem podlewać kwiaty cięte i jaka woda może być do tego użyta? Wodę warto wymieniać każdego dnia. Poza tym najlepiej sprawdzi się ta przygotowana o temperaturze pokojowej. Zabieg przegotowania powoduje bowiem usunięcie z wody powietrza, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wystąpienia blokady naczyń i spowolnienia pobierania wody. Ponadto wymieniając wodę codziennie, ograniczamy rozwój mikroorganizmów, które mogą zatykać wiązki przewodzące w pędach kwiatów. Co więcej, przed samym wstawieniem kwiatów do wody, warto także umieścić końcówki pędów dosłownie na chwilę we wrzącej wodzie. Czynność ta przywraca drożność systemu naczyniowego i doskonale sprawdzi się w przypadku róż oraz lilaków. O czym jeszcze nie powinniśmy zapominać? Oczywiście, że o umyciu wazonu, w którym umieścimy kwiaty!