Historie z Krainy Róży część 2

Każda róża opowiada historię ?

Szekspir - odnosił się do róż ponad 50 razy w swoich dziełach.
Róże są ponadczasowe. Niedawno archeolodzy odkryli skamieniałe pozostałości dzikiej róży sprzed ponad 40 milionów lat.

Mieszkańcy starożytnej Grecji używali róż do obrządków. Podczas uroczystości zdobiły one girlandami sklepienia świątyń, podczas gdy wokół unosił się zapach różanego olejku.

W XV wieku  róże stały się symbolami  frakcji walczących o kontrolę nad Anglią. Biała róża do dziś symbolizuje York, a czerwona - Lancaster. Konflikt nazwano w rezultacie "War of the Roses" - Wojna Róż.

Na róże było tPoczta Kwiatowaakie zapotrzebowanie w XVII wieku, że traktowano je lub samą nawet wodę różaną jako prawny środek płatniczy, często używany także do zapłaty barterowej.

Józefina - ukochana Napoleona -  stworzyła ogromny zbiór przeróżnych gatunków róż w Chateau de Malmaison, w ich zamku położonym siedem mil na zachód od Paryża. Ten ogród stał się scenerią pracy Pierre Joseph Redoute - słynnego ilustratora botanicznego. W 1824 r. ukończył kolekcję akwarelą "Les Rose", która jest nadal uważana za jedną z najpiękniejszych.

Do początku XIX wieku uważano, że suszone płatki róż posiadają tajemnicze moce. Napoleon wyposażył oficerów w torby z płatkami, które należało zagotować w białym winie, by leczyć nimi zatrucia ołowiem z ran postrzałowych. Nawet dziś, woda różana jest nadal używana do odświeżania rąk przed jedzeniem od Bliskiego Wschodu aż do północnych Indii.

Istnieje specjalny język róż wymyślony jako tajny środek komunikacji między kochankami,Kwiaty którzy nie mogli wyrazić swojej miłości otwarcie w haremach Bliskiego Wschodu. W połowie 18 wieku Lady Mary Wortley Montagu,  żona brytyjskiego ambasadora w Konstantynopolu, opisała to w swoich listach, które opublikowano po jej śmierci. Ten motyw stał się inspiracją do wielu książek opisujących język kwiatów. Tajne wiadomości ukryte w każdym kwiecie mają miłosne przekazy np. czerwona zamknięta róża to zakamuflowane pragnienie,  a otwarta biała znaczy: "Czy mnie kochasz?". Otwarta czerwona to: "jestem pełen miłości i pożądania",  a otwartą żółtą różą pytamy: "Czy już mnie pokochałaś?".

Zbliżają się Walentynki ...Wyraź swe uczucie poprzez róże!