Stulistna królowa i damasceńska księżniczka

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam kwiatowa królową i kwiatową księżniczkę kwiatów- różę stulistną i różę damasceńską. Dowiedzcie się, dlaczego zasłużyły na te zaszczytne miano.

Oprócz niezaprzeczalnego piękna róża stulistna i róża damasceńska posiadają także niezwykły aromat doceniany przez perfumiarzy na całym świecie. Do wyprodukowania kilograma olejku różanego potrzeba aż trzech ton świeżych płatków. Cena tak małej porcji ekstraktu z róży stulistnej  może dochodzić aż do 10 tysięcy dolarów! Intensywny, różano-korzenny, miodowy aromat róży stulistnej występuje między innymi w perfumowej klasyce- Chanel no 5. Równie ceniona jest róża damasceńska, której najpiękniejsze i najbardziej wartościowe hodowle znajdują się w bułgarskiej Dolinie Róż.

Dlaczego różany olejek, choć tak drogi, jest poszukiwany? Przyczyna leży w jego właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Już w starożytnym Egipcie zauważono, że wypełnione płatkami róż poduszki zapewniają zdrowy, spokojny sen. Sam olejek stosowano do pielęgnacji ciała. Dziś ekstrakt z róży znajdziemy nie tylko w perfumach, ale także w kosmetykach o działaniu łagodzącym, nawilżającym, regenerującym.

Mieliście okazję przekonać się o leczniczych i pielęgnających właściwościach królowej kwiatów?