Las w słoiku, czyli naturalna dekoracja wnętrza

Wiele osób odnajduje dużą przyjemność w dekorowaniu wnętrz. W tym celu ustawia w swoim domu na przykład kolorowe świece i figurki z porcelany. Jednak takie tradycyjne ozdoby nie należą do najoryginalniejszych, poprzez co nie są atrakcyjne dla obserwatora. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują ozdoby naturalne np. las w słoiku. Co kryje się za tą nazwą i dlaczego taka forma dekoracji zyskała ogromną liczbę fanów? Sprawdź sam.

Las w słoiku - czym jest?

Roślina zamknięta w słoikuLas w słoiku to trend w dekorowaniu mieszkań, który przypadł do gustu wielu osobom. To kompozycja żywych zielonych roślin, keramzytu ogrodniczego, ziemi uniwersalnej oraz ulubionych elementów służących wyłącznie dekoracji - tutaj do dyspozycji są wstążki i koraliki o rozmaitych kolorach. Cała kompozycja układana jest warstwowo i trzeba przyznać, że prezentuje się znakomicie. Jakie rośliny najczęściej wybierane są do lasu w słoiku? Niezmiennie prym wiodą różne gatunki mchu, bluszczu czy paproci. Dodatkowo umieszczane bywają szyszki - wszystko tu jest kwestią indywidualnego gustu. Warto dodać, że las w słoiku musi być zamknięty, ponieważ jego konstrukcja tworzy przyjazny roślinom mikroklimat, w którym zachodzą kluczowe procesy, takie jak np. obieg wody.

Zalety lasu w słoiku

Las w słoiku ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wymaga od nas dużego nakładu pracy. Nie trzeba bez przerwy doglądać go i podlewać. Takie rozwiązanie z pewnością docenią osoby zabiegane, które nie mają czasu na angażującą pielęgnację roślin oraz rzadko bywają w domu, a mimo to lubią naturalne elementy dekoracyjne w swoim mieszkaniu. Kolejną dużą zaletą lasu w słoiku jest jego długotrwałość. Jeżeli zależy nam na tym, aby ozdoba posłużyła przed długi czas, to jest on strzałem w dziesiątkę. Swój okres przydatności las w słoiku zawdzięcza temu, że jest zamkniętym ekosystem, który sam się reguluje i nie wchodzi w reakcję z czynnikami spoza niego.

Gdzie ustawić las w słoiku?

Miejsce ustawienia lasu w słoiku również pozostaje nie bez znaczenia. Istotne jest to, aby nasza kompozycja nie była narażona na nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych, ponieważ szkło działa niczym soczewka, wobec czego znajdujące się w naczyniu roślinki mogłyby ulec uszkodzeniu. Najlepszym miejscem na ustawienie lasu w słoiku byłoby takie, w którym panuje półcień, ponieważ takie oświetlenie jest najbardziej optymalne dla leśnych roślin.

Jak widać las w słoiku to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form dekoracji mieszkania. Ma on wiele zalet: jest ekologiczny i nie wymaga stałej pielęgnacji. Wystarczy tylko wybrać taki, który będzie pięknie komponować się z pozostałymi elementami ozdobnymi w domu.