Gwiazdkowe ozdoby z duszą, czyli DIY

W tegorocznych bożonarodzeniowych trendach zdecydowanie przeważają ozdoby DIY nad tymi zakupionymi w sklepach. Nawet jeżeli nie masz zdolności manualnych, a mimo to, chcesz wykonać swoje własne oryginalne dekoracje przeczytaj poniższe propozycje, a dopadnie Cię artystyczna wena.

Materiałowe bombki

sweterkoweZ pewnością masz w domu stary, zmechacony sweter, którego już od dawna nie nosisz lub niemodny od kilku sezonów szalik, zamiast wyrzucać niechciane ubrania możesz wykorzystać je do stworzenia niepowtarzalnych elementów dekoracyjnych. Wystarczy tylko sięgnąć po plastikowe bombki, dopasować do nich kawałek materiału i przykleić na specjalny klej do tkanin, nabędziesz go w każdej pasmanterii. Teraz wystarczy tylko przeciągnąć wstążkę przez uszko i stylowa ozdoba na choinkę gotowa! Jeżeli lubisz błysk, a odbijane światełka kojarzą Ci się ze świętami, możesz dodać do całości małe kryształki, perełki czy lusterka, pięknie spełnią powierzoną im rolę.

Wariacje na temat filcu

łańcuchWbrew pozorom zrobienie pluszowych choinkowych ozdób nie jest wcale takie trudne. Wystarczy, że kupisz w sklepie krawieckim kilka arkuszy filcu, następnie odrysujesz na nim wybrany kształt, pamiętaj, że trzeba to zrobić i skopiować na drugim kawałku materiału, potem wycinasz dane formy, między nimi umieszczasz watę i zszywasz obie części ze sobą. Voila, pierwsza wariacja gotowa. Jeżeli nie czujesz się najlepiej z igłą i nitką w dłoni, nie szkodzi, druga propozycja nie wymaga takich umiejętności. Z powierzchni filcu ponownie obrysuj wybrany kształt np. prostokąt, w którego krótszym boku wytniesz następnie trójkąt. W tak przygotowany element wpisz literę, czynność powtarzaj, aż uzyskasz pożądany napis. Kiedy komponenty są gotowe, zrób w nich symetryczne dziurki, np. dziurkaczem do papieru i przeciągnij przez nie wstążkę, otrzymasz w ten sposób niepowtarzalny łańcuch choinkowy.

Nieoczywiste drewno

drewnoCzęsto nie zdajemy sobie sprawy jak wiele można zrobić nawet z małych kawałków drewna. Gdy następnym razem wybierzesz się na spacer, zbierz je ostrożnie do torby, po powrocie do domu rozłóż w suchym, ciepłym miejscu. Kiedy pozbędzie się wilgoci przyłóż do każdego fragmentu wybraną foremkę do pieczenia, narysuj kształt i wytnij go, następnie możesz pomalować ozdobę farbą w sprayu lub posypać kolorowym brokatem. Chcąc umieścić przygotowane ozdoby na świątecznym drzewku, zrób niewielką dziurkę na samej górze i przepleć przez nią nitkę lub ozdobną wstążkę. Niesamowity efekt przy niewielkim nakładzie pracy.  Przechadzając się po lesie pozbieraj również szyszki i żołędzie, po wysuszeniu i spryskaniu farbą zyskasz niezwykle modne dekoracje nawiązujące do obecnego przyrodniczego trendu.

Włóczka niejeden da kształt

Ostatnią propozycją w tym zestawieniu są ozdoby przygotowywane z kolorowej włóczki lub muliny. Po pierwsze przygotuj balony, jeżeli zależy Ci na tradycyjnym kształcie bombek, wybierz klasyczne okrągłe. Wypełnij je powietrzem i dobrze zawiąż, pompuj do wielkości, jakiej mają być dekoracje. Następnie klej do tkanin wymieszaj z sypkim brokatem, mocz w nim włóczkę i oplataj dookoła balonu, chcąc uzyskać bardziej ażurową całość nie prowadź materiału zbyt ciasno, pozostaw większe odstępy, które utworzą prześwity.  Tak przygotowaną bombkę powieś do wyschnięcia na całą dobę, po tym czasie przekłuj gumę w środku i wyciągnij ją na zewnątrz. Teraz tylko dodaj wstążkę i zawieś w wybranym miejscu.

Przygotowywanie świątecznych dekoracji to świetna zabawa, niestety również nieco pracochłonna. Jeżeli zdecydujesz się na własne, domowe DIY koniecznie wypróbuj, którąś z powyższych propozycji. Pamiętaj także, aby zawsze odpowiednio zabezpieczać miejsce swojej pracy i nie pozostawiać na meblach lub podłodze kleju, kiedy zaschnie naprawdę trudno go usunąć. Powodzenia!