Kwiaty, które symbolizują szczęście – idealne na prezent

Kwiaty od wielu lat stanowią uniwersalny, a zarazem wyjątkowy prezent oraz sposób wyrażania uczuć. Symbolika kwiatów jest bowiem naprawdę bogata - mogą one odzwierciedlać miłość, radość, ale też negatywne emocje, takie jak żal czy smutek. W tym artykule przyjrzymy się jednak kwiatom przynoszącym szczęście, które są idealnym rozwiązaniem jako upominek dla bliskiej osoby. 

Kwiaty, które symbolizują szczęście – idealne na prezentRóże

Róże to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na wyrażenie swoich uczuć, a w szczególności szczęścia. Stanowią one symbol miłości i można je znaleźć w wielu kolorach. Każdy z nich może z kolei reprezentować nieco inne wartości. Przykładowo różowe róże to doskonałe rozwiązanie jako upominek dla ukochanej osoby. Kojarzą się one z wdzięcznością i podziwem. Warto jednak zauważyć, że symbol róży przenika różne kultury i formy sztuki, a to oznacza, iż są to kwiaty o szerokim wachlarzu emocji, co czyni je idealnym medium do przekazywania szczęścia. Związek ten sięga nawet starożytnych cywilizacji takich jak Grecy oraz Rzymianie, którzy kojarzyli symbol róży z Afrodytą czy Wenus. 

Piwonie

W języku kwiatów piwonie oznaczają szczęśliwe życie i dobrobyt. Dlatego też często wykorzystuje się je podczas ceremonii ślubnych, gdyż ich obecność niesie ze sobą radość dla młodej pary. Znajdują miejsce zarówno w bukietach ślubnych, jak i w dekoracjach kościelnych czy na stół. Z kolei w kulturze chińskiej czy japońskiej piwonie symbolizują honor, bogactwo, odwagę, a także piękno. Jednak równie dobrze nadają się one na upominek dla drugiej osoby, którą obdarzamy uczuciem. Stanowią piękną dekorację oraz doskonale mogą wyrażać nasze emocje. Piwonie przynoszą także uzdrowienie, szczególnie tym, którzy przechodzą przez ciężki okres. Mogą być zatem wykorzystywane do niesienia szczęścia osobom w potrzebie.

Słoneczniki

Słoneczniki to kwiaty, które chyba najsilniej są kojarzone właśnie ze szczęściem. To rośliny wręcz promieniujące radością i stanowiące symbol pozytywnego nastawienia. Być może wynika to z faktu, iż zawsze są ukierunkowane w stronę słońca. Nawet ich jasnożółte płatki przypominają promienie słoneczne, co sprawia, że są doskonałym prezentem dla tych, którym chcemy życzyć szczęścia, optymizmu i sukcesów. Słoneczki symbolizują jednak również lojalność i oddanie. Tutaj także można odwołać się do kontekstu słońca - kwiaty te zawsze zwracają się w jego stronę, niezależnie od tego, gdzie znajduje się ono na niebie. Warto też wiedzieć, że słoneczniki posiadają bogatą historię symboliki. W mitologii greckiej były one silnie związane z bogiem słońca Apollem. Łączyły one w sobie piękno natury i sztuki. Mówi się, że kiedy kochający muzykę Apollo zaczynał śpiewać, słoneczniki obracały się w jego kierunku, aby wysłuchać pieśni. 

Kwiatów o symbolice szczęścia zdecydowanie nie brakuje, dzięki czemu mamy, w czym wybierać. Róże, piwonie czy słoneczniki to jednak tylko kilka z przykładów, które stanowią świetne rozwiązanie na upominek dla drugiej osoby. Podczas wyboru kwiatów na prezent nie zapominajmy też o preferencjach obdarowywanego, aby móc sprawić mu jak największą radość.