Kwiaty a feng shui – jak wpływają na energię w domu?

Nie od dziś wiadomo, że obecność roślin w mieszkaniu może wpływać na panującą atmosferę i nasze samopoczucie. Feng shui, czyli tradycyjna chińska sztuka harmonizowania przestrzeni życiowej skupia się właśnie na równowadze energii, znanej jako chi. Zgodnie z tą metodą ustawienie przedmiotów w domu może mieć wpływ na samopoczucie i dobrostan jego mieszkańców. Jednak najbardziej kluczową rolę odgrywają tutaj kwiaty, które odpowiadają za kreowanie pozytywnej energii.

Jak kwiaty wpływają na feng shui?

Rośliny, a w szczególności kwiaty, to doskonały sposób na stworzenie aprobującej atmosfery, którą jest energia chi. Niweluje ona złe promieniowanie, wychodzące także z urządzeń elektronicznych, których nie brakuje obecnie w naszych mieszkaniach. Feng shui w dużym skrócie kieruje się tym, aby unikać źródeł złej energii, np. sztucznego oświetlenia czy właśnie elektroniki. Kwiaty są więc doskonałym rozwiązaniem na to, aby utrzymać w mieszkaniu zrównoważoną energię posiadającą dobry wpływ na nasze samopoczucie. Aby jednak było to możliwe, istotne jest także to, gdzie postawimy dane rośliny i na jaki rodzaj kwiatów się zdecydujemy. 

Jak rozmieścić kwiaty w domu?

Zasady feng shui przede wszystkim wskazują na to, w jaki sposób rozmieszczać kwiaty w swoim domu, aby mogły one przekazywać pozytywną energię. Wyróżnia się tutaj pięć głównych obszarów: północ, południe, wschód, zachód oraz centrum, które wspierają różnorodne wartości życiowe. Przykładowo rośliny postawione na wschodnim obszarze wspierają awans w pracy, ruch czy przełom. Jest jednak pewien wymóg - najlepiej aby to były rośliny o zwisających pędach, podobnie jak w przypadku południowego wschodu czy północy. Natomiast szczególnie korzystny wpływ mają kwiaty umiejscowione po obu stronach wejścia do domu. Niewskazane jest z kolei umieszczanie dużych roślin w centrum - energia drewna, jaką emanują rośliny, sprzecza się z energią ziemi, która jest obecna w tym obszarze.

Jakie kwiaty wybrać?

Nie bez znaczenia pozostaje także to, jaki rodzaj kwiatów wybierzemy. Warto wiedzieć, że w feng shui różne gatunki kwiatów niosą ze sobą różne znaczenia i właściwości energetyczne. Tak też np. dracena ustawiona pod ścianą w kącie pobudza i oczyszcza dom ze złej atmosfery. Z kolei hiacynt harmonizuje i łagodzi, a świetnie komponuje się w kuchni -  miejscu związanym z obfitością. W sypialni warto natomiast postawić na kwiaty o łagodnych zapachach, takie jak lawenda czy jaśmin. Sprzyjają one relaksowi, wyciszeniu, a także spokojnemu wypoczynkowi. Biuro jest zaś miejscem, które powinno pobudzać kreatywność, dlatego też warto ustawić w nim storczyki oraz róże. Jeśli jednak zależy nam na zdrowiu czy szczęściu, zdecydowanie powinniśmy zastanowić się nad bambusem czy fiołkiem alpejskim. Są to rośliny, które pozwalają wyjść z choroby, a także pozytywnie wpływają na nasze finanse.

Podsumowując, feng shui w domu w głównej mierze powinno opierać się na wykorzystaniu kwiatów oraz ich odpowiednim rozmieszczeniu. Takie działanie kształtuje pozytywną energię otoczenia, a dodatkowo poprzez świadome wybieranie gatunków kwiatów możemy stworzyć prawdziwie harmonijną i energetyczną przestrzeń życiową.