Kwiaty do biura - jak je wybrać?

Zieleń w biurach jest niekiedy bardzo potrzebna, ponieważ tego typu pomieszczenia często są utrzymane w minimalistycznym, surowym klimacie i potrzebują nawet niewielkiej ilości koloru. Dużym problemem jest jednak nieregularne podlewanie i słabe oświetlenie. Jakie rośliny dadzą sobie radę w takich warunkach?

Korzyści płynące z posiadania roślin w biurze

Rośliny w biurze znacząco zwiększają ich estetykę. Dzięki nim przebywanie w pracy staje się nieco przyjemniejsze, ponieważ pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne, a jednocześnie eleganckie. Goście odwiedzający biuro również z pewnością poczują się dobrze w takim klimacie. Kwiaty doniczkowe produkują tlen i uspokajają, dlatego przebywanie w budynku przepełnionym roślinami może poprawić koncentrację oraz zwiększyć odporność na stres. Ich dodatkową zaletą, szczególnie cenioną w tego typu pomieszczeniach, jest pochłanianie szkodliwych związków. Są to między innymi zanieczyszczenia wydobywające się z monitorów lub klimatyzacji, a także napływające z zewnątrz.

Jakie kwiaty wybrać do biura?

Mimo korzyści, jakie wiążą się z posiadaniem roślin w biurze, należy pamiętać o tym, iż ich utrzymanie nie jest wcale takie proste. Do tego typu pomieszczeń nie będą się nadawać bardzo wymagające rośliny, ponieważ czasowe zaniedbania zdarzają się stosunkowo często. Gatunkiem, który obecnie można spotkać niemalże w każdym biurze i sklepie, jest Zamiokulkas - roślina niesamowicie prosta w uprawie oraz pięknie prezentująca się. Ma długie łodygi i lśniące liście, dzięki czemu bardzo ładnie wygląda, a przy tym nie rozprasza. Podobnie jak inne sukulenty, nie wymaga częstego podlewania, ponieważ bardzo dobrze gromadzi wodę. Kolejną propozycją jest dracena, która łączy funkcję oczyszczania powietrza oraz elegancki wygląd. Lubi jasne miejsca, dlatego z pewnością odnajdzie się na parapecie lub w innym, dobrze oświetlonym miejscu. Wymaga umiarkowanego podlewania, które należy wykonać dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie. Monstera to bardzo popularna roślina, która szybko się rozrasta i świetnie dopasowuje się do panujących warunków. Nie jest trudna w uprawie, ale najlepiej czuje się w delikatnie zacienionych miejscach. Wiosną i latem najlepiej podlewać ją raz w tygodniu, natomiast zimą i jesienią wystarczy nawadnianie co około 10-14 dni.

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Wymienione wcześniej gatunki potrzebują mniej pielęgnacji niż inne, bardziej wymagające rośliny doniczkowe, ale wciąż należy mieć ją na uwadze. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór stanowiska, który ściśle zależy od jej rodzaju. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby nie było to miejsce, w którym będzie często narażona na dotyk. Najlepszym sposobem na regularne nawadnianie w biurze jest wyznaczenie dyżurów lub jednej, chętnej osoby odpowiedzialnej za dbanie o kwiaty doniczkowe. Dzięki temu można uniknąć zasuszania lub przelania rośliny.

Biurowe warunki często są nieodpowiednie dla roślin, między innymi dlatego, że każdego dnia przewija się tam od kilku do kilkudziesięciu osób. Nie warto jednak całkowicie z nich rezygnować - są i takie rośliny, które bez problemu poradzą sobie w takich okolicznościach i wprowadzają przyjemną atmosferę