Kwiaty na uroczystości żałobne - jakie gatunki wybrać?

Idąc na pogrzeb, nie możesz zapomnieć o kwiatach. Bukiet na pogrzeb jest bowiem szansą na to, aby po raz ostatni wyrazić swoje uczucia wobec zmarłego i pożegnać go w odpowiedni sposób. Aby to zrobić, warto dowiedzieć się, jakie kwiaty żałobne będą najbardziej stosowne. 

Kwiaty na uroczystości żałobneJakie są gatunki kwiatów żałobnych?  

Kwiaty odgrywają ważną rolę w wielu sytuacjach. Podczas urodzin są wyrazem najszczerszych życzeń, w rocznicę ślubu stanowią dowód miłości, a podarowane bez specjalnej okazji zawsze wywołują uśmiech na twarzy drugiej osoby. W przypadku pogrzebu również posiadają istotne znaczenie. Wyrażają różne trudne emocje, o których często ciężko bezpośrednio mówić. Mogą być symbolem żalu, smutku czy uznania, dopełniając wyrazy kondolencji. O takich uczuciach mówią kwiaty powszechnie uznawane za żałobne. Są to między innymi:

  • kalie, 
  • róże, 
  • goździki, 
  • chryzantemy. 

Niektóre z nich, tak jak chryzantemy czy kalie, symbolizują tęsknotę, rozpacz oraz smutek. Róże, mieczyki czy goździki są za to oznaką szacunku i uznania. Łącząc te różne gatunki, możemy stworzyć kompozycję o konkretnym przekazie. 

Wiązanka pogrzebowa czy wieniec? 

Na pogrzeby wybierane są nie tylko różne gatunki kwiatów, ale i różne sposoby ich przygotowania. Najprostszym sposobem jest zakup bukietu. Jeśli jednak zależy Ci na czymś bardziej efektownym, wybierz wieniec pogrzebowy. To złożona kompozycja kwiatowa, która zawiera różne gatunki, a do tego przygotowywana jest na specjalnym spodzie z iglastych gałązek bądź gąbki florystycznej. Całość najczęściej ma okrągły lub eliptyczny kształt. Wieńce są zawsze najbardziej okazałe, dlatego zazwyczaj decyduje się na niego najbliższa rodzina lub przyjaciele. Trochę bardziej subtelną opcją są wiązanki. Również posiadają różne rodzaje kwiatów, ale wielkość całej kompozycji nie przekracza zazwyczaj metra. Kładzie się ją poziomo na grób. 

Kwiaty na uroczystości żałobne

Kwiaty na uroczystości żałobne wcale nie muszą być delikatne czy wyblakłe. Bardzo elegancką opcją będzie kosz czerwonych róż na pogrzeb, które będą się pięknie prezentować. Jeśli zależy ci na tym, aby wyrazić tęsknotę, postaw na Wieniec pamiętamy - składa się z zestawu kwiatów żałobnych wyrażających najszczersze uczucia. Równie dobrze sprawdzi się Wiązanka Szczery Żal, która zawiera subtelne połączenie anturium, irysów oraz astrów. 

Nie ma wątpliwości, że wybór kwiatów na pogrzeb nie powinien być przypadkowy. Bukiet pogrzebowy to niezwykle istotny element, który obrazuje uznanie i szacunek dla zmarłej osoby. Gatunki takie jak mieczyki, róże, lilie, goździki czy gerbery będą dobrym rozwiązaniem.