Symbolika kwiatów: z jakich bukietów powinniśmy zrezygnować na Dzień Mamy

Wydawać by się mogło, że niewiele osób zwraca już uwagę na to, jaka jest symbolika danego gatunku kwiatów lub jaka ukryta wiadomość może kryć się w ich kolorze. Jak się jednak okazuje, dla dużej części osób nie jest to obojętne. Z tego właśnie powodu warto mieć świadomość, z jakich bukietów lepiej zrezygnować kupując prezent z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Mamy.

Kolor kwiatów a Dzień Matki

Jak wiadomo, każdy kolor kwiatów ma swoją określoną symbolikę. Czerwony jest oznaką miłości, różowy - delikatności i kobiecości, a biały - niewinności i szczerości. Nie wszystkie barwy mają jednak pozytywne znaczenie. Bywają kwiaty, które są symbolem negatywnych emocji i przemijania - właśnie takich kolorów lepiej unikać wręczając prezent najważniejszej kobiecie w swoim życiu, czyli mamie. Na szczycie listy barw wzbudzających negatywne emocje znajduje się kolor żółty, który jest symbolem zazdrości, złych intencji, czy złości. Kolejnym kolorem, na który warto uważać, jest fiolet - jego odcienie kojarzą się bowiem z żalem i smutkiem.

Symbolika kwiatów: jakich gatunków unikać?

Okazuje się, że nie tylko kolory są tym, na co warto zwracać uwagę. Nie bez znaczenia pozostają również konkretne gatunki kwiatów, którym niekiedy symbolika również jest przypisana. Jednym z takich gatunków są chryzantemy, które symbolizują smutek, przemijanie, a nawet śmierć. Ku zaskoczeniu wielu osób, nieodpowiednim upominkiem z okazji Dnia Matki mogą okazać się również żółte żonkile. Wydawać by się mogło, że jest to gatunek bardzo słoneczny, wprost idealny na wiosenne dni, jednak realia są nieco inne. Są one bowiem oznaką zazdrości, a także miłości bez wzajemności. Do listy bukietów niepolecanych z okazji Dnia Matki należy dodać również żółte goździki, które oznaczają pogardę.

Jakie kwiaty dla mamy?

Wiadomo już, jakich kwiatów lepiej unikać. Które bukiety będą zatem dobrym prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Matki? Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście wiązanki, które mama lubi od lat. Może konwalie są jej ulubionymi, typowo majowymi kwiatami? A może odkąd pamiętasz wspomina o tym, że róże, choć klasyczne, mają w sobie coś niezwykłego? Miłośniczki kwiatów ciętych z pewnością będą zadowolone z bukietu Powiew wiosny, który składa się z róż, eustomy i dużej ilości zieleni dekoracyjnej. Równie dobrym rozwiązaniem jest Bukiet Apollonia utrzymany w ciepłych odcieniach, w którym pierwsze skrzypce grają gerbery. Osoby poszukujące bardziej oryginalnych propozycji powinny zwrócić uwagę na Bukiet Wir Uczuć, który wygląda niebanalnie dzięki wykorzystaniu rafii. Jeśli jednak Twoja mama nie jest największą fanką kwiatów ciętych, dobrą alternatywą będą rośliny doniczkowe. 

Nie masz pewności co do symboliki danych kwiatów, a nie chcesz popełnić faux-pas? Najlepszym rozwiązaniem jest więc udanie się po poradę do doświadczonego florysty lub odnalezienie informacji w Internecie. Choć mama z pewnością ucieszy się z każdego upominku, a przede wszystkim z czasu spędzonego razem, to przemyślana wiązanka z pewnością będzie dodatkowym plusem.