Letnie wianki - jakie dobrać kwiaty?

Róże, goździki czy popularny mlecz – wszystkie te kwiaty, i wiele innych, są wykorzystywane do robienia pięknych ozdób na głowę, czyli wianków. Były plecione za czasów babć, są robione także teraz. Stały się często wykorzystywaną dekoracją ślubną panny młodej, małych dzieci w dniu ich urodzin czy dziewczynek idących do Pierwszej Komunii Świętej.

wianki z kwiatowW tym roku wianki, stanowiące symbol panieństwa, stały się hitem sezonu letniego i popularną dekoracją głowy wykorzystywanym przez stylistów. Są stosowane jako ozdoba fryzury lub jako opaska, która dodaje uroku każdej kobiecie. Kompozycje mogą być zrobione ze wszystkich rodzajów kwiatów, zarówno żywych, jak i sztucznych, które nabyć można w kwiaciarni, na giełdzie kwiatowej lub na letniej łące. Wianki nie muszą jednak być plecione z samych kwiatów. Urozmaicone wszelkiego rodzaju dodatkami, takimi jak gałązki, trawy, mech, a nawet kamyczki czy zioła staną się jeszcze bardziej wyjątkowe. Sam wianek porównać można do artystycznego działa, w którym panuje planowany ład lub estetyczny chaos.

W zależności od gustu wianki można komponować z wielkich pąków (róże) lub małych kwiatków (chabry). Pierwsza propozycja będzie przypominać koronę kwiatową – taki wianek warto wybrać do ślubu, najlepiej w kolorze białym. Z kolei na inne okoliczności w różu czy innych delikatnych odcieniach. Natomiast wianki z drobniejszych kwiatów idealnie sprawdzą się w codziennych stylizacjach. Sam wianek może posłużyć również jako pachnąca biżuteria w postaci naturalnej opaski do włosów, która stanie się subtelnym dodatkiem letniej kreacji. Jeszcze innym pomysłem na wianek jest połączenie drobnej roślinności z zielenią. Takie połączenie odzwierciedla naturalność i delikatność.

kwiatowy wianekZnaczenia poszczególnych kwiatów wpływają także na symbolikę wianków. Dlatego przed przystąpieniem do tworzenia kompozycji wianka warto poznać ich symbolikę. Być może wpłynie to na dobór kwiatów. Dodanie lawendy do wianka będzie oznaczać prośbę o odwzajemnienie darzonego uczucia, roślina tej przypisuje się również znaczenie żarliwej miłości. Z kolei piwonia symbolizuje czystość, ale połączenie jej z jaskrą - poszukiwania swojej drugiej połówki. Natomiast wianek z samych jaskier oznacza bogactwo.

Delikatne, subtelne chabry niegdyś noszone, miały zapewnić o miłości i wierności wybranka kobiety. Z kolei jaśminowy wianek oznaczą nadzieję i miłość. To jednak tylko symbolika, która nie zawsze jest brana pod uwagę. Najważniejszym kryterium doboru kwiatów jest ich dostępność i upodobania osoby, która będzie właścicielem tej kwiatowej biżuterii.

Wianki są naturalną dekoracją głowy kobiety czy dziewczynki. Można je pleść samemu lub zlecić takie zadanie osobie, która się tym pasjonuje. Pomocy w tym zakresie może też udzielić kwiaciarnia, dobierając najlepsze gatunki kwiatów.