Letnie kwiaty

Aksamitki

To jednoroczne kwiaty zawsze pięknie wyglądające i bardzo łatwe w uprawie. Zapewne te podstawowe cechy sprawiają, że często możecie je zauważyć na naszych polskich podwórkach. Duża popularność w naszym kraju przywodzi na myśl ich ojczyste pochodzenie.

Jednak rośliny te dotarły do nas z  Ameryki Północnej, gdzie największe ich zróżnicowanie występuję w rejonie Meksyku. By cieszyć się ich widokiem we własnym ogrodzie nie musicie posiadać cech urodzonego ogrodnika. Są to bowiem rośliny odporne na susze i choroby, a jedyne co im musicie zapewnić to stanowisko w pełnym słońcu i przepuszczalną, żyzną glebę.

Cynia

Cynia to roślina wymagająca w pielęgnacji troszkę większej uwagi niż poprzedniczka. Cechuje ją cała paleta pełnych kolorów. Jej pochodzenie sięga Ameryki Południowej, nazwa jednak ma korzenie europejskie i odnosi się do żyjącego w XVII-tym wieku niemieckiego botanika Johann?a Gotfried?a Zinn?a. Granice wysokości rośliny są dość rozpięte i sięgają, w zależności od odmiany, od ok. 20 do 100 cm. Dzięki takiemu  zroźnicowaniu cynia może posłużyć do przyozdabiania naszej przestrzeni zarówno jako kwiat cięty (odmiany wysokie), jak i zasadzany w doniczkach czy na rabatakach (odmiany niższe). Ta wielorakość zastosowania stanowi zapewne jeden z powodów, przez który cynia zaliczana jest do popularniejszych kwiatów ogrodowych. Roślina ta, by dobrze się rozwijała potrzebuje dużej ilości słońca, ale także i ciągłej pielęgnacji poczynając od zasadzenia w dobrej glebie, poprzez podlewanie i zasilanie plynnymi nawozami. Z zasady są to kwiaty dość wrażliwe na przymrozki, ale w naszym polskim klimacie możecie się natknąć się także na gatunki, które posiadają cechę mrozoodporności (gatunki wieloletnie jak np. cynia wielkokwiatowa).