Dlaczego dawanie kwiatów wciąż jest popularne na świecie?

Kiedy zbliża się jakaś wyjątkowa okazja, np. urodziny bliskiej osoby lub rocznica ślubu, to warto zaopatrzyć się w odpowiedni prezent. Oprócz głównego podarunku, jakim może być biżuteria czy karta podarunkowa do wybranego sklepu, zazwyczaj kupuje się również kwiaty. Skąd się to wzięło? Czy dawanie kwiatów jest popularne? 

Od czego się to wszystko zaczęło?

Wręczanie kwiatów z różnych okazji stało się już tradycją. A gdzie ma ona swoje początki? W zasadzie nie można ustalić dokładnej daty. Wiadomo jednak, że sięga aż prehistorii, kiedy ludzie dodawali kwiaty do różnych mikstur. Dodatkowo podczas wizyty u znachora zanoszono mu jakieś rośliny, aby pomóc w urozmaiceniu kolekcji już posiadanych. Praktyka dawania kwiatów rozwinęła się w czasach już nam bliższych, a mianowicie w średniowieczu. W tamtych latach kościół był bardzo rygorystyczny pod względem okazywania uczuć między ludźmi, dlatego uznali, że najlepszym na to sposobem będzie wręczanie ukochanej osobie kwiatów. W pewnym momencie poprzez bukiety przekazywano ukryte wiadomości ukrywane przed niechcianymi oczami. Tak było w 1700 roku, więc ponad 300 lat temu! Do dziś obecna jest inna tradycja, a dokładniej, to rzucanie kwiatów na scenę po występie trupy w teatrze. Ten obrządek wziął się z bardzo dawnych nam czasów. 

Moda dawania kwiatów w Polsce

Wręczanie kwiatów w formie prezentu lub jego części jest w Polsce bardzo popularne od wielu lat. Bardzo często można zobaczyć długie kolejki do kwiaciarni w takie dni jak Dzień Matki, Dzień Babci lub Walentynki. Taka popularność na pewno związana jest po prostu z tradycjami, które zazwyczaj zostają przyswojone przez społeczeństwo, kiedy dobrze działają. Dawanie kwiatów może mieć naprawdę przeróżne intencje, ponieważ są wręczane na przeróżne okazje, np. koniec roku szkolnego w formie podziękowania dla nauczyciela, na pierwszą randkę, aby zrobić drugiej osobie przyjemność, czy w końcu kupienie kwiatów dla siebie, bo po prostu sprawia nam to przyjemność, lubimy ich piękno i zapach. Dodatkowo poszczególne kwiaty mają swoje ukryte znaczenia, więc jeśli nie jesteśmy dobrzy w okazywaniu uczuć, to wystarczy kupić charakterystyczny pąk, który powie wszystko za nas, np. czerwona róża jest odzwierciedleniem miłości i głębokiego uczucia. Kwiaty są również bardzo modne, kiedy władze jakiegoś miasta chcą sprawić, żeby mieszkańcom żyło się lepiej i przyjemniej, bo jak powszechnie wiadomo, lepiej patrzeć na piękne i kolorowe pąki niż na beton, który jest na każdym kroku. 

Czy dawanie kwiatów wciąż jest modne na świecie?

Kwiaty wręcza się nie tylko w Polsce, ale jest to modne w prawie każdym kraju na Świecie. W niektórych państwach jest to bardziej widoczne, a świetnym przykładem może być Holandia. Ten słynący z zabytkowych wiatraków kraj zajmuje się uprawą tulipanów, a mają one bardzo niespotykane kształty i kolory. Wynika to z tego, że są tam świetne warunki do uprawy akurat tego gatunku roślin. W innych krajach kwiaty wręcza się również z różnych okazji, np. rocznica ślubu, Walentynki czy przeprosiny, więc wygląda to bardzo podobnie do tradycji wręczania kwiatów w Polsce.

Wręczanie kwiatów od lat to must have dołączany do głównego prezentu. Ilość różnych gatunków pozwala, aby za każdym razem bukiet był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Florysta może łączyć różne kolory, rodzaje i tworzyć naprawdę piękne kompozycje. Dlaczego dawanie kwiatów jest wciąż tak popularne? Możliwą odpowiedzią jest to, że społeczeństwo przyzwyczaiło się już do tego rodzaju prezentów lub to, że kwiaty tak naprawdę nigdy nie wyszły i nie wyjdą z mody.