Popularne kwiaty funeralne na Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami, więc wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pokazać przyjaciołom i członkom rodziny, którzy już odeszli, że nadal są w ich pamięci. Niektórzy poprzestają na zniczach, ale większość nie wyobraża sobie grobów bez kwitnących dekoracji.

Korzenie tradycji

Naukowcy odkryli w jednej z izraelskich jaskiń miejsce pochówku, w którym utrwaliły się ślady kwiatów, na których zostali złożeni zmarli… całe 12 tysięcy lat temu! Dowodzi to, że tradycja roślin funeralnych sięga znacznie dalej w przeszłość, niż podejrzewano do tej pory. Do podobnych wniosków doprowadziły również badania archeologiczne grobów pochodzących z innych kultur, chociażby przy słynnej mumii faraona Tutenchamona. Przez wieki bukiety towarzyszyły obrzędom pogrzebowym, a od kiedy Kościół wprowadził do kalendarza dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, początek listopada zaczął kojarzyć się z oddawaniem szacunku zmarłym, przede wszystkim poprzez przystrajanie cmentarzy.

lilie

Czym dziś dekoruje się groby?

Najpopularniejszymi kwiatami funeralnymi na Wszystkich Świętych są z pewnością chryzantemy. Te o drobniejszych płatkach charakteryzują się znaczną odpornością na mróz, dlatego przez długi czas zachowują piękny wygląd. Nie są to jednak jedyne gatunki, które zwyczajowo umieszcza się na grobach. Warto wspomnieć o liliach, uważanych za symbol duchowości i życia wiecznego. Za klasykę można uznać także róże - szczególnie te białe, o pączkach dopiero wchodzących w fazę rozkwitu. Cmentarne kompozycje urozmaica się również irysami, kojarzonymi ze zmartwychwstaniem albo goździkami. Pasują do niemal każdego bukietu, a w dodatku są bardzo trwałe. Z tego samego powodu tło dla kwiatów bardzo często stanowią wytrzymałe gałązki drzew lub krzewów iglastych.

róża

Spójna dekoracja

Rośliny kwitną przez cały rok wokół nagrobka i w doniczkach, ale w okresie poświęconym w sposób szczególny pamięci zmarłych bliskich, stałą dekorację uzupełnia się bukietem w wazonie lub złożoną na płycie wiązanką. Zależnie od gustu, przybierają one bardzo różnorodne kształty. Szczególnie chętnie wybierane są minimalistyczne, jednobarwne wieńce, kwitnące krzyże, a także łączenie różnych gatunków i układanie ich w wydłużony trójkąt. Często wplata się pomiędzy kwiaty i liście wstążki lub organzę, a w przypadku przyozdabiania dziecięcego grobu, na przykład przyczepiane cienkim drutem figurki aniołków. Dodatki tego typu zwyczajowo powinny być białe, czarne lub fioletowe, ponieważ barwy te symbolizują świętość, tęsknotę i żałobę.

Przez cały rok, na rozmaite okazje wręcza się piękne bukiety ukochanym osobom, więc przynajmniej we Wszystkich Świętych, warto pamiętać o tych, którzy byli dla nas ważni za życia. Czy spoczywają blisko, czy daleko można okazać swoją pamięć odpowiednią na tę okazję wiązanką. Przy braku możliwości dojazdu, wystarczy zamówić dostawę kwiatów z opcją zadbania o miejsce spoczynku bliskiej nam osoby.