Największe kompozycje kwiatowe na świecie

Florystyka to bardzo ważna dziedzina, bez której piękne, kolorowe kwiaty nie prezentowałyby się tak spektakularnie. Osoby zajmujące się tym na co dzień mają niełatwe zadanie - muszą orientować się w trendach oraz proponować innowacyjne rozwiązania. Kwiaty są w końcu elementem wystroju, który można zauważyć wszędzie - w biurach, centrach handlowych, restauracjach i oczywiście mieszkaniach. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak duże kompozycje kwiatowe można stworzyć?

Kwiatowy rekord Guinnessa

Rekordów Guinnessa padło już tak wiele, że nikogo nie powinno dziwić, iż część z nich dotyczy kwiatów! W Księdze znajduje się między innymi wyróżnienie za największą kompozycję kwiatową. Ta powstała w 2005 roku i zajęła honorowe miejsce w centrum handlowym we Frankfurcie, w Niemczech. Została zbudowana na bazie prawie 157 tysięcy róż w kilku kolorach: czerwonym, żółtym, pomarańczowym i białym. Dekorowanie trwało kilka dni, a zatrudnieni do tego ludzie musieli wykazać się należytą precyzją i poczuciem estetyki.

Dywan z kwiatów - jaką przestrzeń może zająć?

Każdy choć raz w życiu widział dywan stworzony z kwiatów. Tego typu kompozycje bardzo często można zauważyć w parkach znajdujących się w dużych miastach, często stanowią ozdobę wokół fontanny. Są jednak propozycje, które bardzo wyróżniają się na tle innych. Jedną z nich jest kwiatowy dywan stworzony w Morelos, w Meksyku. Zajął przestrzeń aż czternastu tysięcy metrów kwadratowych, a sama kompozycja powstała w oparciu o jedenaście różnych odmian kwiatów. Tak stworzony “dywan” robił ogromne wrażenie i również znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa.

Kwitnąca sztuka

"Kwitnąca sztuka” to nazwa projektu, który powstał z inicjatywy dwóch kobiet: Petry Radnai, florystki oraz Orsolyi Karnacz, fotografki. Jego celem było ukazanie klasycznych dzieł sztuki w formie martwej natury. Fantazyjne kompozycje kwiatowe odzwierciedlały tam takie obrazy, jak na przykład Stworzenie Adama. Gatunki zostały dobrane w oparciu o charakterystykę postaci, którą reprezentowały - nic więc nie było tam przypadkowe. Zadanie Orsolyi było jednak równie ważne: to właśnie ona miała przedstawić kompozycje Petry jak najlepiej. Ważne było tło, kolorystyka, światło i retusz. Prace wykonane w ramach projektu można podziwiać w Internecie.

Ściany pokryte kwiatami

W wielu kawiarniach i restauracjach pojawiają się ściany pokryte kwiatami. To nietuzinkowa dekoracja, która stanowi piękne tło do zdjęć i jest doskonałym elementem wystroju. Kwiaty pozytywnie nastrajają gości i sprawiają, że chętniej wracają do tak dopracowanego wnętrza.

Jak widać, z kwiatów może powstać naprawdę dużo kompozycji. Wiele osób definiuje florystykę jedynie jako sztukę robienia bukietów, jednak w rzeczywistości jest to dużo więcej. Stworzenie tak dużych, kwiatowych dzieł to sztuka i prawdziwe wyzwanie. Mimo to, są osoby, które się tego podejmują i pokazują pewne gatunki w zupełnie innej, bardzo ciekawej i niecodziennej odsłonie.