Zieleń ozdobna, czyli ciekawe urozmaicenie bukietu

Zieleń jest kolorem, który działa uspokajająco. Bezsprzecznie kojarzy nam się też z naturą i jest idealnym urozmaiceniem bukietu. Nie każdy kwiat ma dostateczną ilość liści, przez co czasami kwiatowy podarunek może wydać się niepełny. Wtedy na pomoc przychodzi właśnie zieleń ozdobna, która często jest cichym bohaterem dla wielu kompozycji kwiatowych.

zieleń dekoracyjnaCzym jest zieleń dekoracyjna?

Zieleń dekoracyjna to nic innego jak zielone gałązki, pędy czy ozdobne trawy, których zadaniem jest urozmaicenie bukietu. Wykorzystuje się ją w bardzo wielu kompozycjach, ponieważ nie każdy kwiat ma odpowiednią ilość “swojej zieleni”, dlatego czasami florysta musi go wesprzeć inną rośliną. Te, używane jako ozdoba w danej kompozycji, często pochodzą z krajów egzotycznych, czyli miejsc, gdzie żywych, zielonych tonów nie brakuje.

Jakie mamy rodzaje zieleni dekoracyjnej?

Zieleń dekoracyjna może zarówno stanowić swojego rodzaju podstawę do budowania kompozycji, jak w przypadku anturium, którego potężne liście to najczęściej tło do danego bukietu. Występuje w różnych odmianach, są nie tylko zielone, lecz też chociażby w odcieniach czerwieni. Pochodzi z tropikalnych krajów i świetnie komponuje się zarówno z roślinami, które naturalnie nie występują w Polsce, jak storczyk, ale też z tradycyjnymi tulipanami czy różami. Anturium możemy także spotkać jako samodzielny kwiat, który odpowiednio przyozdobiony robi duże wrażenie. Inną rośliną występującą w roli wsparcia w bukietach jest pochodzący z Afryki agapant, który poza tym, że jest stosowany w bukietach jako zieleń ozdobna, ma także piękne, fioletowe kwiaty. Małe, zielone listki mogą kojarzyć nam się z akacją, która czasem również staje się dodatkiem do florystycznych kompozycji. Wyróżniamy jej wiele gatunków, jednakże do najpopularniejszych należy Frisia, której liście wiosną są żółte, a z biegiem czasu stają się żółtozielone. Innymi popularnymi odmianami jest także Rozynskiana, która jest naszą, typowo polską odmianą czy Semperflorens, która ma biało-różowe kwiaty. Do ozdoby bukietów zazwyczaj jednak używa się pierwszego wspomnianego gatunku.

Zieleń dekoracyjna, czyli urozmaicenie bukietuzielen dekoracyjna

Drobne, zielone listki, potężne liście czy ozdobne gałązki są ratunkiem dla wielu kompozycji. Często wykorzystuje się je w bukietach złożonych z goździków czy gerber, ożywiając całość i nadając jej znacznie bardziej naturalnego wyglądu. Ciekawe urozmaicenie kompozycji, poprzez dodanie właśnie zieleni dekoracyjnej można zauważyć w przypadku Bukietu Pętla Uczuć, który składa się przede głównie z białych róż, wspomnianych wcześniej goździków i kalin. Tego typu zdobienie jest także potrzebne w mniej standardowych kombinacjach kwiatów. Dzięki zastosowaniu zieleni dekoracyjnej w kompozycji Koszyk Delikatny możemy przypomnieć sobie wspaniały czas wiosny. Dodatkowo, w połączeniu z odcieniami różu, fioletu oraz sporej ilości zieleni, kompozycja zrobi ogromne wrażenie. Ciekawą alternatywą dla często wykorzystywanych traw, jest dodanie paproci do bukietu. Możemy to zaobserwować chociażby w przypadku Bukietu Mimoza, który dzięki swojej prostocie i elegancji idealnie sprawdzi się na takie okazje jak urodziny, imieniny czy nawet wzniosłe uroczystości jak ślub.

Rodzajów zieleni dekoracyjnej jest bardzo dużo i często nie będziemy zdawać sobie sprawy z tego, że roślina, która została wykorzystana do przyozdobienia naszego bukietu, pochodzi z tropikalnych zakątków świata. Wiele kwiatów, pomimo tego, że same prezentują się doskonale, z dodatkiem zieleni dekoracyjnej, potrafią sprawić spektakularne wrażenie, które pozostanie w pamięci na długo.