Jaką ilość kwiatów dobrać do bukietu?

Florystyczny savoir-vivre obejmuje między innymi informacje o dopasowaniu kwiatowej kompozycji do konkretnej okazji. Szczególnej uwagi wymaga wybór koloru, gatunku roślin i wielkości całego zestawienia. Jaką ilość kwiatów dobrać do bukietu, aby nie popełnić gafy? Czy rzeczywiście symbolika liczb ma w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie?

Podstawy florystycznej etykiety

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego bukietu, często zastanawiamy się wcześniej, które z nich będą najbardziej odpowiednie i dobrze podkreślą nasze intencje względem obdarowywanej osoby. Zgodnie ze wskazówkami florystów, przed ostatecznym wyborem wymarzonej kompozycji, warto uwzględnić kilka najważniejszych kwestii. Należą do nich przede wszystkim kolor oraz rodzaj kwiatów. Istotne jest to, aby unikać wręczania gatunków roślin kojarzących się z przykrymi sytuacjami, czy też negatywnymi uczuciami. Nie bez znaczenia pozostaje również barwa kwiatów, niejednokrotnie zarezerwowana wyłącznie na określoną okazję.

Ilość kwiatów w bukiecie

Ilość kwiatów w bukiecieOprócz kolorów niezwykle ważna jest również liczba kwiatów składająca się na całość bukietu. Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że powinna ona być nieparzysta, co jest najczęściej tłumaczone przesądem, wedle którego liczby parzyste mają przynosić nieszczęście. Czasem też parzystą liczbę kwiatów umieszcza się w żałobnych wiązankach. Prawdziwa przyczyna tej tradycji tkwi jednak w czymś zupełnie innym i ma znacznie bardziej praktyczne podłoże. Przeważnie, nieparzysta ilość kwiatów w bukiecie prezentuje się zdecydowanie lepiej, jest łatwiejsza do ułożenia w wazonie i wygląda estetycznie. Wyjątek odstępujący od tej powszechnie stosowanej reguły stanowi jednak komponowanie bukietów na okazje takie jak jubileusze, rocznice ślubu, czy wyjątkowe urodziny (między innymi ukończenie 18 lat). Stosuje się wówczas zasadę przeniesienia cyfry z rocznicy na ilość kwiatów (10 róż na 10. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego itp.), co podkreśla symboliczny charakter uroczystości.

Minimalistyczne i okazałe bukiety

W zależności od naszych intencji oraz rodzaju podarunku, możemy wybrać zarówno minimalistyczne, jak i duże bukiety. Czasem wystarczy jedna, pięknie ozdobiona i okazała róża, aby wyrazić swoje uczucia względem obdarowanej osoby (jest to doskonały prezent zwłaszcza na pierwsze spotkanie). Ogromne, składające się z wielu różnych kwiatów kompozycje są z kolei dowodem bezgranicznej miłości, świetnie sprawdzają się także jako bukiet darowany w ramach podziękowania, przeprosin lub gratulacji.

Podejmując decyzję o tym, ile kwiatów dobrać do bukietu, trzeba zastanowić się nad tym, komu i z jakiego powodu chcemy wręczyć konkretną kompozycję. Z pewnością okazałe bukiety będą doskonałym prezentem z okazji okrągłego jubileuszu. W przypadku zakupu mniejszych kompozycji, zawierających pojedyncze kwiaty, warto pamiętać o zachowaniu ich nieparzystej liczby.