Wiązanki na Dzień Wszystkich Świętych

Zbliżający się listopad przynosi ze sobą atmosferę zadumy i refleksji nad przemijaniem. Już wkrótce udamy się na cmentarze, aby wspominać naszych bliskich zmarłych oraz udekorować ich groby. Jaka jest historia Dnia Wszystkich Świętych? W jaki sposób obchodzimy ten wyjątkowy czas współcześnie?

Dzień Wszystkich Świętych -  historia

wieniec kwiatowyUroczystość Wszystkich Świętych została ustanowiona przez papieża Jana XI w 835 roku. Od tamtego momentu w Kościele czci się zmarłych uznanych za świętych i wyniesionych na ołtarze. Nieco później, w 998 roku, 2 listopada ustanowiono natomiast Dniem Zadusznym, nazywanym także Świętem Pamięci Zmarłych. Wówczas odprawia się specjalne nabożeństwa w intencji dusz, które znajdują się w czyśćcu i odbywają pokutę. W szczególnym Dniu Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym Polacy odwiedzają groby nie tylko bliskich, lecz także dalekich krewnych. Popularne są również akcje, których celem jest zadbanie o zapomniane, często bezimienne mogiły. Początek listopada to ponadto czas wspominania osób szczególnie zasłużony dla kultury, które odeszły w ciągu mijającego roku.

Początek listopada - czas refleksji

Wiele współczesnych tradycji chrześcijańskich związanych z pierwszymi dniami listopada, zostało zaczerpniętych z kultury ludowej. Zanim Dzień Wszystkich Świętych na dobre zagościł w kalendarzu, nasi przodkowie obchodzili między innymi słowiańskie Dziady. Były one praktykowane jeszcze w XIX w., zwłaszcza na wschodnich obszarach ówczesnej Polski. Do głównych części obchodów Dziadów należało odprawianie mszy o północy, czyli w tak zwaną godzinę duchów. W kościołach pozostawiano otwarte okna oraz drzwi, a dodatkowo na parapetach i stołach zostawiano chleb i wodę, jako pokarm dla spragnionych i głodnych dusz. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że współczesne zwyczaje mają swoje korzenie właśnie w dawnej tradycji. Spośród nich bardzo popularnym i nieodzownym elementem Dnia Wszystkich Świętych są różnego rodzaju znicze. Od wieków ogień stanowi bowiem symbol oczyszczającej mocy, który ma uchronić zmarłych przed potępieniem i wskazać ich duszom właściwą drogę.

Aby okazać szacunek bliskim zmarłym

Przygotowując się do uroczystości Wszystkich Świętych zastanawiamy się nadlilie i margaretkitym, jakie dekoracje kwiatowe będą najbardziej odpowiednie na groby naszych bliskich. Każdego roku sporą popularnością cieszą się piękne chryzantemy o różnych barwach. Ponadto, aby okazać bliskim szacunek na cmentarze przynosi się również wiązanki zawierające lilie, które symbolizują niewinność oraz czystość duszy. W szerokiej ofercie kwiaciarni bez trudu znajdziemy przepiękne, okazałe kompozycje stworzone przez profesjonalnych florystów. Spośród licznych propozycji uwagę zwracają zestawienia kwiatów utrzymane w pastelowych kolorach, na przykład różowym lub białym. Warto zdecydować się na zakup aranżacji w kształcie krzyża, składającej się z róż gałązkowych i kremowych, gerber oraz cymbidium, wzbogaconych o zieleń dekoracyjną. Do godnego udekorowania grobów zmarłych z naszych rodzin można również wykorzystać wieńce zawierające margaretki i czerwone róże, uzupełnione pachnącymi gałązkami świerku.

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowa uroczystość dla każdego dnia. Podczas wizyt na cmentarzach nie tylko przypominamy sobie chwile spędzone ze zmarłymi bliskimi, lecz także poszukujemy odpowiedzi na najważniejsze, egzystencjalne pytania. Aby właściwie przygotować się do godnego przeżycia pierwszych dni listopada, warto zadbać o okazanie szacunku zmarłym poprzez posprzątanie i udekorowanie ich grobów oryginalnymi kompozycjami ze świeżych kwiatów.