Orchidee w domu - jak o nie dbać?

Orchidee to jedne z najpopularniejszych roślin. Charakteryzują się eleganckim wyglądem oraz długą żywotnością. Świetnie sprawdzą się jako rośliny doniczkowe i ozdoba w domu. Dowiedz się, jak prawidłowo o nie dbać i co powinna uwzględniać ich pielęgnacja!

Orchidee w domu - jak o nie dbaćJak dbać o orchidee?

Orchidee należą do roślin o jednej z największych rodzin na świecie. W jej skład wchodzi wiele różnych odmian, które mogą delikatnie różnić się od siebie wyglądem lub sposobem pielęgnacji. Orchidea oryginalnie występuje w Azji Południowo-Wschodniej oraz Australii. Zalicza się do roślin subtropikalnych. Jeśli chcemy, aby w naszym domu orchidee pięknie rosły, powinniśmy ustawić je w odpowiednim miejscu. Powinna być to dobrze oświetlona przestrzeń. Należy jednak uważać, aby orchidee nie były narażone na bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ mogłoby doprowadzić one do przypalenia liści. Dobrze, aby temperatura pomieszczenia, w którym przebywają, nie przekraczała 25 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja orchidei w domu

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja orchidei? Musimy pamiętać, że lubią one wilgotność. Z tego względu warto regularnie spryskiwać liście wodą i wycierać je z kurzu. Jak podlewać orchidee? Zanim przystąpimy do tego, powinniśmy upewnić się, że rosną w odpowiednim dla siebie podłożu. Musi być ono przepuszczalne, a do tego najlepiej, aby składało się z kawałków mchu oraz kory. Dopiero gdy ta warstwa całkowicie przeschnie, możemy przystąpić do podlewania. Zwróćmy uwagę, aby wykorzystać do tego wodę, która nie zawiera dużej ilości wapnia. Świetnie sprawdzi się deszczówka. Kluczowe będzie podlewanie w czasie wzrostu orchidei. Wówczas należy robić to bardzo regularnie. Dobrym sposobem na dostarczenie roślinie wody będzie umieszczenie doniczki w większym pojemniku z wodą. Wystarczy zrobić to na kilkanaście minut. Dopilnujmy tego, aby dokładnie zwilżyć podłoże i korzenie, a potem upewnijmy się, że z doniczki wypłynął cały nadmiar wody.

Przesadzanie orchidei

Przesadzanie orchidei pozwala lepiej jej się rozwijać. Najlepszym momentem na to będzie wiosna bądź czas, w którym roślina nie kwitnie. W tym celu powinniśmy wyjąć orchidee z dotychczasowej doniczki i dokładnie oczyścić jej korzenie. Warto przy okazji pozbyć się tych korzeni, które są już stare i brzydkie. Wcześniej należy przygotować nową, dopasowaną do nich przestrzeń. Doniczka ma być wypełniona specjalnym podłożem, składającym się z kory, mchu i torfu. Sama doniczka powinna być przeźroczysta, aby łatwo docierało do niej słońce. Do zwiększenia stabilności możemy użyć też szklanej osłonki. Jeśli pielęgnacja orchidei okaże się sukcesem, możemy zdecydować się na wprowadzenie do naszego domu innych roślin. Sprawdź bogatą ofertę różnych gatunków roślin doniczkowych na stronie Poczta Kwiatowa.

Jeśli szukamy rośliny, która sprawdzi się jako efektowna ozdoba w domu lub biurze, orchidea będzie idealnym wyborem. Warto wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o jej prawidłowej pielęgnacji, abyśmy mogli cieszyć się jej pięknym wyglądem jak najdłużej. Powinniśmy pamiętać o ustawieniu ich w odpowiednim miejscu i regularnym podlewaniu.