Piękna eustoma - jak o nią dbać?

Z florystyką jest jak z modą - przychodzi czas, w którym jedne gatunki kwiatów są chętniej kupowane niż inne i właśnie do tych pożądanych od kilku lat należą eustomy. Te przybyszki z USA i Meksyku na dobre zagościły w Polsce i nic w tym dziwnego. Zachwycają wielością barw, szlachetnym wyglądem i lekkością jakiej nadają każdej kompozycji i wnętrzu, które zdobią jako kwiaty cięte lub doniczkowe. Dzięki temu, że ich kielichy nigdy nie rozwijają się do końca, bukiety z eustomami w roli głównej charakteryzuje nutka tajemniczości. Więcej na ich temat pisaliśmy tutaj - teraz udowodnimy, że ich kruchy wygląd ma się nijak do trwałości! Odpowiednia pielęgnacja pozwala długo cieszyć się eustomą doniczkową, a cięta może przetrwać nawet dwa tygodnie.

Eustoma w wazonie

Dzwonki prerii, bo to druga nazwa tych kwiatów, mogą stać w wazonie nawet przez kilkanaście dni. By tak się stało należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Po pierwsze przed włożeniem ich do naczynia trzeba pozbyć się z łodyg liści, które za jakiś czas mogłyby zacząć gnić. Łodygę powinno się przyciąć i najważniejsze: nie wolno zapominać o codziennej wymianie wody. Dzięki zastosowaniu tych kilku kroków, kwiaty na długo będą świeżą dekoracją.

eustoma

Eustoma w doniczce

Najlepszym momentem na posadzenie rośliny jest przełom czerwca i lipca - po upływie roku pojawią się pierwsze kwiaty. Doniczki powinno się ustawić w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym, a optymalna temperatura nie może być niższa niż 18, ani wyższa niż 22 stopnie. Należy dbać, by roślina miała stale wilgotne podłoże, a w okresie kwitnienia (latem) trzeba nawozić ją dwa razy w miesiącu. Zimą nie potrzebuje tylu składników odżywczych, więc można zredukować je o połowę. Jeśli chcemy cieszyć się rośliną dłużej niż jeden sezon, można po przekwitnieniu przesadzić ją do większej doniczki. Należy wówczas odpowiednio przygotować podłoże - najlepiej, by było piaszczysto-gliniaste o obojętnym pH.

Eustoma w dekoracjach

Nie wolno zapominać, że kwiaty mogą stanowić także element dekoracji. Eustoma świetnie nadaje się do robienia wianków i ozdobników świec (do chrztu lub pierwszej komunii). Można też wpleść ją do świątecznych ozdób, a w przypadku ślubów udekorować tymi kwiatami ławki w kościele i samochód. Wówczas dobrze byłoby skropić je wodą lub umieścić w nasączonych nią gąbeczkach, jednak ze względu na dużą wytrzymałość eustomy nie trzeba się przejmować jeśli nie będzie takiej możliwości.

eustoma

Nietypowy wygląd tych kwiatów sprawił, że od kilku lat są na szczycie popularności. Świetnie wyglądają w bukietach ślubnych czy okazjonalnych, idealnie komponując się z innymi kwiatami lub stanowiąc jedyny gatunek występujący w kompozycji. Można też uprawiać eustomy jako rośliny doniczkowe - zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz oraz wykorzystywać do tworzenia dekoracji. Niezależnie od tego którą z form wybierzemy na ozdobę lub upominek, eustomy zawsze wywołają dobre wrażenie. Są eleganckie i delikatne, dzięki czemu można zamówić je na każdą okazję.