Jedziesz na urlop? Zadbaj o kwiaty w domu!

Wakacje to czas, kiedy można sobie pozwolić na kilkudniowy relaks. Słońce, woda, plaża czy góry zachęcają do dłuższego wyjazdu i spędzania niezapomnianych momentów poza domem. Jednak co zrobić z naszymi roślinami, w sytuacji kiedy nie mamy ich komu zostawić pod opieką? Czy są jakieś sposoby, dzięki którym kwiaty nie zmarnieją pod naszą nieobecność? Na szczęście mamy na to rozwiązanie! Poniżej przedstawiamy sprawdzone pomysły na ochronę roślin na czas naszego wyjazdu. Zapraszamy do lektury!

Tymczasowa mini-szklarnia

Tymczasowa mini-szklarnia to dość łatwe i szybkie rozwiązanie na naszą nieobecność. Jak ją zrobić? Dno wanienki bądź innego większego naczynia należy wyłożyć kamyczkami - idealny będzie keramzyt lub żwirek. Następnie ustawiamy doniczki z otworami w dnie i podlewamy obficie rośliny oraz zwilżamy kamyczki. Nad doniczkami trzeba rozpostrzeć przezroczystą folię, którą należy nieco podziurawić. Taką konstrukcję ustawiamy w zacienionym miejscu, a rośliny mogą w niej przetrwać ponad tydzień.

Hydrożel - najprostszy sposób

Hydrożel ogrodniczy, agrożel czy też superabsorbent - pod tymi nazwami kryje się substancja podobna do żelatyny - pochłania znaczne ilości wody i stopniowo przekazuje korzeniom roślin wilgoć. Przed wyjazdem - najlepiej od dwóch do trzech tygodni - trzeba wsypać taki żel do dołka w donicy i przykryć ziemią, a regularne podlewanie sprawi, że zacznie on pęcznieć. W dzień wyjazdu należy bardziej obficie podlać i przestawić donicę na mebel w głębi pokoju. Jedna torebka preparatu - około 100 gram - wystarczy aż na 15 litrów ziemi.

Wykorzystaj butelki z wodą

Do systemu irygacji świetnie nadają się także butelki plastikowe po wodzie lub napojach. Napełnione wodą odwracamy do góry dnem i umieszczamy szyjkę bez nakrętki 3-4 cm w ziemi. Jedna butelka powinna być przeznaczona na jedną doniczkę. W sklepach są dostępne specjalne urządzenia szklane lub z ceramiki, które działają na takiej samej zasadzie, jednak butelki to najtańszy sposób.

Zastosuj tak zwane sączki

Sączki to ceramiczne końcówki o kształcie zbliżonym do rożka, które mają plastikowe rurki. Można je kupić w sklepie ogrodniczym. Taki stożek wbija się w ziemię, a rurkę zanurza w naczyniu wypełnionym wodą. Roślina będzie obficiej nawadniana, kiedy zbiornik umieści się nieco wyżej niż donicę. Sprawdzają się nawet przez 3 tygodnie! Podobnie działają bawełniane sznurki - jeden koniec należy zakopać w ziemi, a drugi  umieścić w naczyniu z wodą.

Nasz wyjazd niekoniecznie musi wiązać się z usychaniem roślin i kwiatów, o ile odpowiednio je przygotujemy na naszą nieobecność. Powyższe sposoby sprawdzają się najlepiej. Są nie tylko skuteczne, ale także niezbyt drogie. Ponadto można z nich korzystać na co dzień - na przykład hydrożel może działać przez wiele miesięcy. Nasze rośliny na pewno odwdzięczą nam się pięknym, zdrowym wyglądem, przez co będą wspaniałą ozdobą domu i wniosą do niego nieco żywej zieleni.