Najtrwalsze kwiaty na cmentarz

Wszystkich Świętych za pasem. Wybierając kompozycje, którymi udekorujemy groby warto jest stawiać na gatunki które cieszyć będą nas naprawdę długą trwałością. Dzisiaj kwiaty na cmentarz, jakie sprawdzą się najlepiej.

Chryzantema doniczkowaKwiaty na cmentarz - klasyczne chryzantemy

Kwiatami, które najczęściej możemy zobaczyć na grobach są chryzantemy. Warto jest zacząć od ich głęboko osadzonej w naszej tradycji symboliki. W Polsce kojarzone są one ze smutkiem oraz przemijaniem. Jako ciekawostkę można dodać, że na terenie Azji są one oznaką przede wszystkim z radości i szczęścia. Wróćmy jednak do tego, dlaczego wybierane są one właśnie przy okazji 1. listopada. Wszystkich Świętych to czas, gdy chryzantemy po prostu kwitną, dzięki czemu pięknie zdobią groby. Jednocześnie należą do bardzo wytrzymałych i odpornych na działanie niskich temperatur. Można zarówno wybrać rośliny w doniczce, aby wkopać je do ziemi, postawić donice na nagrobku czy wybrać bukiet ciętych kwiatów Istnieje też kilka gatunków chryzantem. Wymienia się między innymi:

  • veritas (drobniejsze, o żółtych listkach)
  • amico red (o kulistym kształcie)
  • Mount Gerlach (białe)
  • Staviski.

 Eleganckie i wytrzymałe lilie

Kolejnym kwiatem, który często można zobaczyć na cmentarzach, lecz jednocześnie nie są one wyłącznie kojarzone z dekoracją grobów są lilie. Warto jest i tutaj wyjść od ich symboliki. Lilie oznaczać mają niewinność, czystość, a także życie wieczne. Przy okazji 1. listopada stawia się na rośliny białe, które stanowią dopełnienie wielu, eleganckich stroików. Zazwyczaj są one kupowane na groby osób młodych, przedwcześnie zmarłych, dzieci czy też duchowieństwa.  Najczęściej wybieraną odmianą jest delikatna i bardzo subtelna Calla czy też tak zwana lilia wielkanocna, która jak sama nazwa wskazuje symbolizuje zmartwychwstanie duszy.

Piękne kompozycje na cmentarz

Jak już zostało wspomniane, rozwiązaniem dobrze sprawdzającym się właśnie na cmentarzach są eleganckie i wytrzymałe chryzantemy, dlatego też uwagę należy zwrócić na propozycję, jaką jest chryzantema doniczkowa. Jest to donica wypełniona wręcz po brzegi pięknymi kwiatami, które będą długo przyozdabiać groby naszych bliskich zmarłych. Inną opcją, subtelną i niewątpliwie piękną, która świetnie nada się aby uczcić pamięć tych, których już wśród nas nie ma jest Wianek na zawsze z nami. Składają się na niego inne, równie trwałe śliny, a mianowicie białe i żółte margaretki, które subtelnie przystrojono wstążką.

Wybierając kwiaty na cmentarz warto jest zwracać uwagę nie tylko na te, które estetycznie wyglądają, lecz trzeba również pamiętać o ich trwałości, ponieważ pogoda w listopadzie często nie sprzyja.