Mowa kwiatów - poznaj ją

Dzisiaj znaczenie kwiatów jest często czymś, co podczas wyboru bukietu schodzi na boczny tor, kierujemy się przede wszystkim wyglądem. Jednak język roślin jest tematem bardzo szerokim odwołuje się do niego wielu, znanych na przestrzeni dziejów pisarzy, przykładem może być twórczość Adama Asnyka, który pisał w swoim wierszu o chabrach, jako metaforze niewinności, dokładniej chodzi tu o wiersz“Bławatek”. Jednak nie tylko miłośnicy literatury powinni znać symbolikę kwiatów, dobrze jest wiedzieć, co “mówią” wręczane przez nas kompozycje.

Co symbolizują wiosenne kwiaty?

Wiosenne kwiaty, przede wszystkim, większości z nas kojarzą się z radością, świeżością czy nowym początkiem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że wiele kwitnących wtedy gatunków będzie miało całkiem inne znaczenie, niż to, przez nas przypisywane. Jeśli wiemy, że osoba, którą chcemy obdarować dużą wagę przywiązuje do ich symboliki nie powinniśmy wybierać niektórych roślin. Przykładowo hiacynt jest alegorią przykrości wywołanej bliskiemu, lecz jego biała odmiana wyrażać ma szczęście, a błękitna wierności danemu uczuciu. Ciekawa sytuacja jest również z tulipanami. Czerwone wręczajmy jedynie partnerowi lub partnerce, ponieważ mają one oznaczać miłość czysto romantyczną. Z kolei te w żółtych barwach, sprawdzą się przy różnych relacjach, ponieważ mówią osobie, której je dajemy, że darzymy ją pozytywnymi emocjami. Niedługo też zacznie na drzewach pojawiać się niezwykle wonny bez, czyli metafora miłości - jednak w młodzieńczym wydaniu, pełnym radości i szaleństwa.

róże małeJakie kolory wybierać?

Mowa kwiatów, szczególnie przy mieszanych bukietach może być mocno niejednoznaczna, dlatego bardzo często symbol przypisuje się nie konkretnym gatunkom, a kolorom. Większość czerwonych roślin oznacza miłość i namiętność, dlatego kompozycje w tym odcieniu powinno się wręczać osobie, którą właśnie takimi uczuciami darzymy. Jest to chyba jedna z najpopularniejszych alegorii, dlatego zarezerwowanie jej głównie dla zakochanych nikogo nie dziwi. Powszechnie, za kolor niewinności, uznawana jest biel. Na tą barwę stawia się często przy różnych uroczystościach kościelnych, podarowywane są dzieciom z okazji chrztu czy też pierwszej komunii. Białe kwiaty królują również podczas ślubów: panny młode zazwyczaj wybierają je do bukietów, z którymi idą do ołtarza oraz często znajdują się w kompozycjach dawanych świeżo upieczonemu małżeństwu przez gości.

Język kwiatów w wytworach kultury

Kwiaty pojawiają się w wielu dziełach literackich oraz utworach muzycznych. Najpopularniejszym motywem jest czerwona róża, która na przestrzeni wieków często zmieniała swoje znaczenie. Jako przykład możemy wskazać chociażby “Małego Księcia”, w którym ten kwiat oznaczał piękno i kapryśność. W Biblii jest on jednak silnie powiązany z bólem i cierpieniem. “Kwiateczki” odgrywają również ważną rolę w Pieśni Panny IV, która wyszła spod pióra Jana Kochanowskiego, a na nowo została zaaranżowana przez zespół Mikromusic. Rośliny są tam alegorią oddania i pewnego rodzaju niewinności. Nie możemy zapomnieć o mitologii, będącej źródłem natchnienia dla wielu artystów. Pojawia się w niej, na przykład narcyz, dzisiaj symbolizujący zapatrzenie w siebie.

Mowa kwiatów jest tematem, bez wątpienia, ciekawym, mającym korzenie w kulturze ludowej. Pamiętajmy jednak, że nie musimy komponować naszych bukietów zgodnie ze znaczeniem każdej rośliny, jednak ważne jest, aby brać pod uwagę powszechnie znane symbole.