Wielkanocne symbole - poznaj ich znaczenie

Do przygotowywania wielkanocnych dekoracji wykorzystujemy tradycyjne symbole i kolory. Świąteczne stoły najczęściej ozdabiamy świeżych baziami, gałązkami bukszpanu, czy doniczkami z rzeżuchą. Jakie znaczenia kryją się za popularnymi, wielkanocnymi symbolami?

Znaczenie wielkanocnych symboli

Wielkanocne dekoracjeŚwięta Wielkiej Nocy obfitują w symbole, związane przede wszystkim z wielowiekową tradycją chrześcijańską i upamiętnieniem męki oraz zmartwychwstania Chrystusa. W Polsce najbardziej popularnym znakami nachodzących świąt są jajka (lub pisanki) oraz wykluwające się z nich kurczaczki. Według tradycyjnych wierzeń oznaczają one nowe życie i nowe początki, a także wolność i odrzucenie wszelkich lęków lub ograniczeń. Poza tym, w czasie Wielkanocy często ustawiamy na stołach figurki baranków, symbolizujące łagodność i niewinność, skromność oraz miłosierdzie, czy zajączków, które dawniej uznawano za zwiastun nadchodzącej wiosny, a jednocześnie uważano, że w świąteczną niedzielę przynoszą dzieciom drobne upominki.

Wiosenne bazie

Oprócz baranków, zajączków i pisanek nieodłącznymi symbolami Wielkiej Nocy są również wiosenne rośliny. Świąteczne stroiki bardzo często wykonuje się za pomocą bazi, nazywanych potocznie kotkami. Wiązanki zawierające bazie są zauważalne zwłaszcza podczas Niedzieli Palmowej, upamiętniającej wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Zgodnie z tradycją gałązki wierzby określa się jako symbol nieśmiertelności duszy oraz życia po śmierci. Ludowe wierzenia przekonują natomiast, że wielkanocne palmy posiadają moc uzdrawiania. Niezwykle dekoracyjne bazie doskonale komponują się w bukietach zawierających żółte narcyzy lub tulipany.

Zielone rośliny wielkanocne

Wielkanocne koszyczki niejednokrotnie ozdabia się również zielonymi liśćmi bukszpanu i rzeżuchy. Pierwsza z wymienionych roślin idealnie nadaje się do dekoracji święconki, niewielkich elementów zastawy stołowej, a nawet ciast. Wedle zwyczaju gałązki bukszpanu stanowią symbol trwałości życia, ponieważ krzew ten jest bardzo odporny na zmieniającą się pogodę. W okresie wielkanocnym wielu z nas wysiewa także rzeżuchę, która pięknie prezentuje się w kolorowych doniczkach. Jej szybki wzrost jest oznaką odradzającej się przyrody i witalności. Poza funkcją dekoracyjną, kiełki rzeżuchy są bardzo smaczne i można je dodawać do różnych dań.

Najpopularniejszymi, wielkanocnymi symbolami są rośliny i zwierzęta kojarzące się z nowym życiem oraz duchowym odrodzeniem. W naszych domach w czasie świąt nie powinno zabraknąć figurki baranka i dekoracji z bazi. Ponadto, warto ozdobić okienne parapety i wielkanocne koszyczki za pomocą zielonych gałązek bukszpanu.