Kwiaty przyjazne alergikom

Prawie każdy człowiek uwielbia kwiaty, czy to doniczkowe, czy te cięte. Świeże rośliny umieszczone w pięknym wazonie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przytulniejsze, a dodatkowo pięknie w nim pachnie. Niestety, ale część osób jest uczulona na pyłki wytwarzane przez piękne rośliny i nie mogą sobie pozwolić na ich posiadanie. Czy istnieją kwiaty przyjazne alergikom? 

Jakie są objawy alergii na pyłki? 

Kwiaty przyjazne alergikom

Alergią można nazwać nadwrażliwość organizmu na jakiś składnik czy produkt. W takim przypadku układ odpornościowy działa nadmiernie na alergen i powoduje nieprzyjemne objawy. Najczęściej można spotkać alergie wziewne, w których dochodzi do dostania się szkodliwych składników do układu oddechowego, który zaczyna z nimi walczyć. Reakcje alergiczne organizmu mogą być różne, a do najbardziej powszechnych zaliczyć można wodnisty katar, dużo kichania, zatkany nos, swędzące gardło, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, kaszel czy świszczący oddech. Aby je powstrzymać lub zmniejszyć należy skonsultować się z lekarzem i wdrożyć leczenie farmaceutyczne. W niektórych przypadkach, kiedy alergia jest słabsza, można zastosować procedurę odczulania, ale jest ona bardzo długa i z biegiem czasu męcząca. 

Na czym osiada pyłek z kwiatów?

Jednym z najczęstszych uczuleń, jest alergia na pyłki kwiatów. Wcale nie musi się ona ujawnić po bezpośrednim powąchaniu danej rośliny, ponieważ kwiaty cały czas uwalniają pyłki - w mniejszym lub większym stopniu. Pyłek może osiadać na różnych przedmiotach i strukturach, np. ubraniach, dywanach, pościeli czy tapicerowanych meblach. Jeśli jesteś uczulony na pyłki, to koniecznie musisz się ich pozbyć ze swojego mieszkania czy domu! W jaki sposób możesz to zrobić? Ubrania należy wytrzepać na świeżym powietrzu, a następnie resztki pyłku możesz usunąć za pomocą rolki klejącej do ubrań. Tej samej metody użyj do dywanów i tapicerowanych mebli. Ważne jest, aby nie rozcierać pyłku po powierzchni, ponieważ możesz go wtłoczyć głębiej w tkaninę, a wtedy będzie bardzo trudny do usunięcia. 

Kwiaty bezpieczne dla alergików!

Na szczęście istnieje kilka gatunków kwiatów, które są bezpieczne dla alergików, więc każdy może cieszyć ich pięknym wyglądem! Jakie to gatunki? 

  • róże - są to samopylne rośliny, które pranie nie uwalniają pyłku do powietrza. Są piękne i idealnie sprawdzą się dla alergika, ponieważ nie sprawią, że dostanie on kataru! 
  • mieczyki - są to wysokie rośliny o różnych kolorach. Wytwarzają gęsty i lepki pyłek, który rzadko przedostaje się do nozdrzy, więc śmiało może kupić je alergik! 
  • tulipany - jest to bardzo popularny gatunek kwiatów, który również jest bezpieczny dla alergików. Dlaczego? Wytwarzają one ciężki pyłek, który dodatkowo mocno przylega do pręcika i nie sprawia, że chce Ci się kichać!

Innymi kwiatami ciętymi, które są bardzo bezpieczne dla alergików, są hortensje, irysy, piwonie i orchidee. Dodatkowo większość roślin doniczkowych wcale nie wytwarza pyłku, więc są idealne dla osób zmagających się z tą alergią!

Kwiaty są z całą pewnością pięknym dodatkiem do wielu pomieszczeń. Dodatkowo wydzielają cudowne zapachy, które rozchodzą się po całym wnętrzu i sprawiają, że człowiek lepiej się czuje. Część roślin jednak nadaje się również dla alergików, którzy mają bardzo nieprzyjemne objawy, kiedy zetkną się z pyłkiem wytwarzanym przez kwiaty. Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie kwiaty kupić do swojego mieszkania!