Kwiaty cięte - jak przedłużyć ich świeżość?

Kochasz świeże, cięte kwiaty, jednak martwi Cię, że zbyt krótko cieszą nas one swoją piękną wonią i oszałamiającym wyglądem? Poznaj kilka sposobów, aby przedłużyć ich świeżość: często wystarczy drobna zmiana, aby rośliny mogły się niesamowicie prezentować zdecydowanie dłużej.

kwiatyswiezeŚwieże kwiaty: co zrobić by cieszyły nas jak najdłużej?

Istnieje wiele prostych metod, które pozwolą nam przedłużyć żywotność, cudownych, świeżych kwiatów. Jedną z chyba najbardziej znanych jest ich podcinanie. Tutaj skupić powinniśmy się przede wszystkim na końcach. Użyjmy do tego ostrego narzędzia, jak sekator lub porządny nóż, który nie poszarpie delikatnych tkanek łodygi. Warto dodać, że cięcie powinno nastąpić pod kątem, a następnie nasze rośliny należy od razu włożyć do wody. Ważnym jest również systematyczne pozbywanie się zwiędłych liści oraz przekwitłych pąków. W przypadku na przykład tulipanów warto jest nakłuwać łodygi zanim znajdą się one w wazonie. Skoro już jesteśmy przy temacie wazonu podkreślmy, jaka woda powinna się w nim znaleźć - najlepszą będzie taka w temperaturze pokojowej: zbyt ciepła przyśpieszy proces więdnięcia. Płyn dobrze jest co 2-3 dni wymieniać na świeży. Koniecznie dodajmy, że ważne jest również miejsce, w jakim bukiet umieścimy: w zbyt zimnym mogą one szybko zmarznąć, lecz trzymanie w upale zaprocentuje ich przekwitnięciem.

Odżywki? Nie tylko do roślin doniczkowych

Koniecznie powinniśmy dodać, że wszelkiego rodzaju odżywki warto jest stosować nie tylko w przypadku roślin doniczkowych, lecz także właśnie mając w domu niesamowite, świeże bukiety z ciętych kwiatów. Wiele osób dodaje do wazonu z wodą odrobinę cukru, który posiada działanie odżywiające. Dobrym pomysłem będzie także wrzucanie połówki aspiryny. Niektórzy twierdzą, że w zatrzymaniu procesu gnicia kwiatów może pomóc znajdująca się na dnie naczynia z roślinami moneta: dziać ma się tak za sprawą właściwości miedzi, która wydzielana jest pod działaniem płynu. Oczywiście możemy również w sklepach znaleźć szereg specyfików, które przygotowane są z myślą o bukietach: tutaj najlepiej jest wybierać te o jak najbardziej naturalnym składzie. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie, ponieważ nieodpowiednie dawkowanie często jest w stanie zaszkodzić roślinom!

Najpiękniejsze kwiaty cięte

Skoro już wiemy w jaki skuteczny sposób przedłużyć żywotność naszych roślin to teraz zastanówmy się jaki bukiet najlepiej będzie kupić. W codziennym wstawaniu prawą nogą bez wątpienia pomoże nam kompozycja Kwiaty Dzień Dobry, które cieszą  niesamowitymi barwami pobudzającymi nasz mózg do działania. Znajdziemy tam oszałamiające lilie, santini i irysy, które dają naprawdę cudowny efekt. Bukiet Apollonia z kolei będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich fanów klasyki. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj eleganckie gerbery zachwycające swoją ciepłą kolorystyką.

Piękne kwiaty cięte mogą nas cieszyć swoim wyglądem przez naprawdę długi czas, musimy jednak wiedzieć jak o nie zadbać: w końcu pamiętajmy, że wszystkie rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.