Dlaczego kwiaty skutecznie poprawiają humor?

Wszyscy wiemy, że rośliny są wspaniałym podarunkiem, który bez wątpienia skutecznie potrafi poprawić nastrój. Dobrze jest również, co jakiś czas sprawić taki prezent samemu sobie. Dlaczego kwiaty tak skutecznie wpływają na nasz humor?

pętla uczućWpływ kwiatów na humor

Według badań naukowców kwiaty pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, poprawiają humoru i dają uczucie spełnienia. Ich barwa bardzo mocno oddziałuje na zmysł wzroku. Te najbardziej zielone uspokajają, a w żywe i wyraziste kolory wysyłają pobudzające sygnały do naszego mózgu. Otoczenie natury pomaga się też zrelaksować, szczególności jeśli musimy spędzać dużo czasu w domu, dobrze jest zadbać o to, aby otaczały nas rośliny. Wiele z nich oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, za sprawą czego lepiej się nam oddycha i jesteśmy zdrowsi. Kwiaty sprzyjają również budowaniu relacji pomiędzy ludźmi. Są one wyrazem, przede wszystkim, pozytywnych emocji, dlatego wręczajmy je drugiej osobie, nie tylko przy okazji różnych uroczystości, lecz bez konkretnego powodu.

Roślinna aromaterapia

Nie od dzisiaj wiadomo, że zapachy bardzo silnie oddziałują na nasze samopoczucie. Znacznie lepiej czujemy się w miejscu, po którym roznosi się przyjemna dla nas, delikatna woń. Kwiaty mają przewagę nad różnego rodzaju olejkami eterycznymi czy odświeżaczami powietrza, ponieważ wydzielany przez nie aromat jest naturalny i nie będzie podrażniał naszego węchu, jak te sztuczne, często za ostre specyfiki, które mogą powodować chociażby mdłości. Istnieje też wiele roślin, których wąchanie działa uspokajająco, jak na przykład róże, które szczególnie powinny otaczać ludzi, zmagających się z wysokim ciśnieniem.

Rośliny poprawiające nastrój

Patrząc na tak wiele pozytywnych właściwości kwiatów, warto jest zadbać o ich odpowiednią ilość w domu. Jak wyżej wspominaliśmy, rośliną mocno oddziałującą na nasze samopoczucie jest róża, którą znajdziemy w pastelowym bukiecie Pętla Uczuć. Ukoi on nas nie tylko za sprawą wspaniałej woni, lecz też dzięki zastosowaniu dużej ilości zieleni dekoracyjnej. Kolor ten działa wyciszająco, a dodatkowo sprawia, że nasze oczy odpoczywają, dlatego po skończonej pracy przy komputerze miło będzie popatrzeć na tak wspaniałe zestawienie. Pozytywne emocje wniesie w nasze wnętrza i na balkony kolorowa Kompozycja Balkonowa, po brzegi wyładowana wonnymi roślinami. Nie możemy zapomnieć jednocześnie o tych antysmogowych, i tu wskażmy Sansverie - wężownicę, która wspaniale prezentuje się przez cały rok oraz nie wymaga wiele pielęgnacji i przetrwa nawet w cięższych warunkach.

Bez wątpienia dobrze jest otaczać się pięknymi roślinami, które w pozytywny sposób wpływają na nasze samopoczucie. To właśnie takie małe rzeczy pomagają budować codziennie dobry humor.