Które kwiaty są bezpieczne dla zwierząt

Miłośnicy zwierząt wiedzą, że ich pupile cechują się niezwykłą aktywnością i ciekawością. Z tego względu samodzielnie chcą ocenić obecne w mieszkaniu elementy - takie jak na przykład rośliny doniczkowe. Jeśli hodujemy kwiaty bezpieczne dla zwierząt, nie musimy się niczym martwić. Jakie są rośliny przyjazne zwierzętom?

kwiaty przyjazne zwierzetomRośliny i zwierzęta domowe - czy da się to pogodzić?

Zwierzęta domowe, eksplorując nowe miejsce, będą sprawdzać wszystkie rzeczy, które wzbudzą ich uwagę - często są to rośliny. Nierzadko zdarza się, że nasi pupile niszczą nasze ukochane kwiaty, przewracają doniczki lub podgryzają liście. Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze, powinniśmy zadbać o to, by w naszym domu nie było roślin niebezpiecznych dla zwierząt - nie kuśmy losu. Decydując się na zwierzę domowe, pozbądźmy się jakichkolwiek roślin, które mogą mu zaszkodzić. Po drugie, warto ustawić doniczki w miejsce trudno dostępne dla zwierząt. Będzie to łatwiejsze w przypadku psów niż kotów, które mają w zwyczaju skakać na szafki czy blaty. Zadbajmy o to, by nasze zwierzęta miały czym się zająć - kupmy im zabawki, które zapełnią im czas, gdy nas nie ma w domu. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo, że w chwili nudy nasze pupile zwrócą uwagę na rośliny.

Jakie rośliny są bezpieczne dla zwierząt?

Rośliny bezpieczne dla zwierząt, które możemy trzymać w naszym domu to między innymi:

  • storczyki,
  • paproć,
  • fiołek afrykański,
  • kamelia japońska,
  • jęczmień, zwany “kocią trawką”,
  • cibora zmienna.

Zjedzenie jednej z powyższych roślin nie będzie zagrażać naszemu pupilowi. Oczywiście, należy dopilnować, aby nasz pies czy kot nie skonsumował jej za dużo - w tym przypadku nadmiar również jest niewskazany. Co więcej, sama roślina może nie być trująca, jednak nasze zwierzę może się przez nią zadławić lub zranić na przykład przez ostre końce. Z tego względu, nawet jeśli mamy w domu kwiaty bezpieczne dla zwierząt, i tak powinniśmy być czujni, gdy nasz pupil się do nich zbliża.

Co wtedy, gdy zwierzę zje niebezpieczną dla niego roślinę?

Spożycie niebezpiecznej rośliny przez nasze zwierzę może mieć bardzo przykre skutki. Najbardziej ucierpi praca układu pokarmowego naszych zwierząt. Może dojść do wymiotów lub biegunki. Często podrażniona zostaje też jama ustna, a nasi pupile tracą apetyt. Wizja negatywnych konsekwencji, jakie może przynieść zjedzenie trującej rośliny, powinna skutecznie zachęcić nas do tego, by do naszego domu wstawiać jedynie sprawdzone, bezpieczne dla zwierząt kwiaty.

Jak się okazuje, połączenie zwierząt i roślin jest możliwe. Decydując się na nowego pupila, wcale nie musimy rezygnować z pasji, jaką jest pielęgnowanie roślin. Kwiaty bezpieczne dla zwierząt są równie piękne co pozostałe, a do tego dają nam pewność, że nasz pies czy kot nie ucierpi. Warto zapoznać się z nimi przed powitaniem nowego zwierzaka w naszym domu.