Kwiaty związane z magią i przesądami

Nawet osoby, które nie są znawcami kwiatów, mogą zauważyć, że różne okazy wywołują w nas różne emocje. Często zależy to od znaczenia, jakie przypisuje się danym kwiatom - słoneczniki oznaczają radość, a kalie wypada podarować jedynie w wieńcu pogrzebowym. Skąd wzięły się te uprzedzenia i jak na nas wpływają?

Co to folklor kwiatowy?

Dla wielu kultur kwiaty nie są jedynie zwykłymi roślinami, a cennymi elementami, które wnoszą do naszego życia konkretne wartości. Już od czasów starożytnych kwiatom przypisywano wyjątkowe znaczenie - sami mitologiczni bohaterowie przemieniali się w rośliny, których nazwy towarzyszą nam do dzisiaj.

Folklor kwiatowy to zbiór symboli, przesądów i znaczeń, jakie kwiaty odgrywają w danej kulturze. Na świecie symbolika kwiatów może się różnić, nie ma jednak wątpliwości, że wiele z nich ma unikatowe znaczenie, które daje im specjalną moc - mogą poprawić nasz nastrój, przynieść szczęście lub pomóc w odnalezieniu miłości!

przesądy o kwiatachJak mogą oddziaływać na nas kwiaty?

Wybór kwiatów to niezwykle istotna kwestia, niezależnie od tego, czy kupujemy je jako prezent dla kogoś, czy po prostu chcemy wstawić je do własnego domu.

Zadbajmy o kwiaty, które wniosą w nasze życie pozytywne emocje, jak na przykład lilie - te delikatne i łagodne kwiaty cechują się niezwykle pięknym, intensywnym zapachem. Uważa się, że ich zapach jest w stanie odpędzić negatywną energię z naszego domu. Sprawdzą się również w trzymaniu z daleka osób, które mogą mieć złe intencje lub chcą nas skrzywdzić. Delikatny wygląd lilii będzie niezwykle przyjemny dla oka, ale ich siła i wyjątkowa siła bez wątpienia nas zaskoczą.

Jeśli ktoś nie wierzy, że kwiaty a magia mają coś wspólnego,  niech pomyśli o klasycznej, czerwonej róży. Ten kwiat od dawna uznawany jest za kwiat miłości, którym obdarowuje się jedynie ukochaną osobę. Róże mogą pomóc w rozwoju naszej miłości i zadbać o stałość uczucia. Zastanawiając się nad tym, jakie kwiaty wybrać dla drugiej połówki, postawmy na bukiet rubinowy, pełen efektownych, czerwonych róż.

Istnieją też kwiaty, których powinniśmy unikać - do naszego domu pod żadnym pozorem nie wstawiajmy wrzosów, które znane są z tego, że przynoszą nieszczęście i niepowodzenie.

Przesądy o kwiatach

Możemy znaleźć przesądy nie tylko o konkretnych rodzajach kwiatów, ale i o tym, co się z nimi dzieje. Na przykład, nasz kwiat doniczkowy, który obumiera, zwiastuje, że w naszym życiu mogą pojawić się problemy zdrowotne. Jeśli zaś pąki, które dopiero co się rozwinęły, zwiędły, może to symbolizować śmierć kogoś bliskiego. Z drugiej strony, jeśli kwiat, który został nam podarowany przez kogoś, rozkwitnie, to dla nas niezwykle dobry znak.

Zanim zdecydujemy się na zakup danego bukietu, warto dowiedzieć się, jaka symbolika kryje się za kwiatami. Ta wiedza może okazać się bardzo przydatna. Będziemy mogli dopasować okazy do danej osoby. Co więcej, nie popełnimy błędu, dając komuś kwiaty, które zazwyczaj daje się wyłącznie do wiązanki pogrzebowej. Folklor kwiatowy to niezwykle interesujący temat, który może zaciekawić nie tylko miłośników kwiatów, ale i tych, którzy lubią wprowadzić odrobinę magii do swojego życia. Możemy wykorzystać go przy różnych okolicznościach - może będzie to ciekawa tematyka na andrzejki lub imprezę z jakimiś przewodnim  motywem?