Jakie rośliny działają odstraszająco na komary?

Największym minusem lata dla wszystkich osób są owady, a szczególnie komary, które potrafią być prawdziwą zmorą. Trudno jest się ich pozbyć z mieszkania i niezbędne jest wprowadzenie niektórych działań, aby te bzyczące insekty nie zakłócały spokojnego dnia lub wieczoru. Jak sobie z nimi poradzić? Poniżej przedstawiamy rośliny odstraszające komary! 

Rośliny odstraszające komary

Na szczęście natura oprócz komarów stworzyła również rośliny, które je skutecznie odstraszają. Większość z nich możesz hodować na swoim parapecie lub na balkonie, więc idealnie sprawdzą się jako „straszaki” na te bzyczące owady. Pierwszą rośliną jest komarzyca, która nie bez powodu ma właśnie taką nazwę. Wydziela ona zapach, który dla komarów nie jest przyjemny i skutecznie powoduje, że komary nie chcą przebywać w jej pobliżu. Idealnie sprawdzi się na Twoim balkonie, ponieważ jest to roślina mająca bardzo długie pędy. Bardzo lubi zacienione miejsca, regularne, lecz mało intensywne podlewanie. Jeśli chcesz ją hodować przez kilka lat, to koniecznie w okresie zimowym zabierz ją z balkonu i postaw w jakimś zacienionym miejscu w domu, ponieważ komarzyca nie toleruje temperatur poniżej 10°C. Drugą rośliną, która świetnie poradzi sobie z odstraszeniem komarów, jest lawenda wąskolistna, która kwitnie przez całe lato, a rezultatem tego są piękne drobne fioletowe kwiatki. Ten gatunek również wydziela nieprzyjemny dla owadów zapach. Lawendę możesz hodować na parapecie lub na balkonie. Kolejną naszą propozycją jest aksamitka, której zapach jest nieprzyjemny nie tylko dla owadów, ale często również dla ludzi. Proponujemy hodować ją na balkonie! 

Zioła odstraszające komary

Oprócz kwiatów doniczkowych możesz zacząć również domową hodowlę różnych ziół, które nie dość, że będą Ci służyć na co dzień w kuchni, to jeszcze odstraszą komary i inne owady! Jednym z nich jest koper włoski, który możesz uprawiać na parapecie lub balkonie. Kolejną rośliną jest bazylia, która świeża idealnie sprawdzi się w różnych potrawach, a dodatkowo będzie odstraszać komary. Można ją hodować na parapecie. Mięta doskonale poradzi sobie z odstraszaniem komarów i będzie świetnym dodatkiem do herbaty. Innymi ziołami są tymianek i rozmaryn, które również dobrze będą sobie radzić przy oknie. 

Olejki roślinne

Istnieją inne sposoby, które mogą pomóc w walce z komarami, a jednym z nich są różne olejki aromatyczne, np. eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy, olejek oregano, bazyliowy. Możesz taki olejek wymieszać z wodą i wlać do małej miseczki, którą postawisz na parapecie, a wydzielający się zapach będzie solidną przeszkodą dla komarów. Innym sposobem jest wlanie kilku kropel wybranego olejku do nawilżacza powietrza. Będzie on pomagał w zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, a dodatkowo w całym mieszkaniu będzie pięknie pachnieć! 

Wyróżnione rośliny możesz hodować cały rok i cieszyć się ich pięknym wyglądem, zapachem i właściwościami. Niektóre z nich odstraszą również inne owady takie jak np. muszki. Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie rośliny odstraszają komary!