Jak dbać o rośliny domowe podczas upałów?

Upały potrafią dać w kość zarówno ludziom, zwierzętom, jak i ukochanym roślinom domowym. Chociaż często to właśnie zimą wydają się być w słabszej kondycji ze względu na brak światła, to latem również są narażone na spore problemy - nadmiar promieni słonecznych i gorące powietrze to coś, co negatywnie wpływa na niektóre gatunki. Jak o nie dbać?

Regularne podlewanie o właściwej porze

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez posiadaczy roślin domowych jest zbyt częste podlewanie ich lub robienie tego o nieodpowiedniej porze. Niektóre gatunki, mimo upałów, wcale nie potrzebują codziennego nawadniania - takie działanie wręcz im szkodzi. Mówi się, że przelanie rośliny jest zdecydowanie gorsze niż jej wysuszenie i jest to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Przy nadmiernej ilości wody łatwo o gnicie korzeni oraz liści, które jest nieodwracalne. Podlewanie powinno mieć miejsce regularnie, wtedy, gdy rośliny najbardziej tego potrzebują. Wilgotność gleby najlepiej sprawdzić za pomocą palca. Takie działanie jest szybkie i pozwala dokładnie określić potrzeby konkretnej rośliny. Sam proces powinien się odbywać rano lub wieczorem - nigdy w najgorętszym momencie dnia! O poranku i w godzinach wieczornych nie narażamy kwiatów doniczkowych na szok termiczny, ponieważ jeszcze nie zdążyły się nagrzać lub oddały już część ciepła. Najważniejsze jest jednak to, aby obserwować każdą z osobna.

Rośliny domowe a nadmiar światła

Jak dbać o rośliny domowe podczasu upałów?Większość gatunków raczej dobrze się odnajduje w miejscach, w których mają stały dostęp do światła. Nie można tego jednak powiedzieć o każdym rodzaju - jest sporo takich roślin, dla których letnie miesiące są zbyt obfite w ilość słońca i preferują przeniesienie w półcienisty kąt. Jeśli chcemy mieć pewność, że aktualne stanowisko ukochanego kwiatka doniczkowego jest dla niego odpowiednie, najlepiej poczytać o preferowanych warunkach w Internecie, a przede wszystkim obserwować swoją roślinę. Zdarzają się sytuacje, że przystosowała się do aktualnego położenia, a jej przeniesienie może przynieść negatywne skutki. Miłośników “domowej dżungli” przybywa, dlatego znalezienie takich informacji nie jest żadnym problemem - baza wiedzy na temat domowych gatunków stale się poszerza. Ta informacja może niektórych zadziwić, ale: kolor doniczki również ma znaczenie. Czarna osłonka szybciej się nagrzewa i przyspiesza proces odparowywania wody.

Zraszanie liści - ratunek dla niektórych gatunków

Zraszanie liści jest szczególnie ważne w przypadku roślin, które w naturalnych warunkach rosną w lasach równikowych. Wymagają sporej wilgotności powietrza, której absolutnie nie uzyskują z otoczenia, gdy upały nie odpuszczają przez kilka dni z rzędu. Podobnie jak podlewanie, zraszanie powinno być wykonywane wieczorem. Kropelki wody działają jak soczewki skupiające promienie słoneczne - zraszanie liści w trakcie intensywnego działania słońca może przyczynić się do poparzenia ich. Mimo wszystko, rośliny nie powinny zostawać odcięte od źródła promieni słonecznych - wynoszenie ich do piwnicy lub na strych to zły pomysł.

Lato to także czas wyjazdów - zarówno tych kilkudniowych, jak i nieco dłuższych. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto będzie w stanie chociaż czasami podlać rośliny lub zakupić hydrożele odpowiedzialne za magazynowanie wody. Upały to spory przeciwnik roślin - czasem również tych, które w naturalnych warunkach rosną w zupełnie innym, cieplejszym klimacie. Regularne nawadnianie i obserwacja to w tym przypadku klucz do sukcesu.