Jak zabezpieczyć kwiaty doniczkowe przed wyjazdem?

Kiedy planujesz dłuższy wyjazd na kilka dni, z pewnością zastanawiasz się, co zrobić z kwiatami doniczkowymi. Zostawianie roślin samych przez dłuższy czas może prowadzić do ich wyschnięcia. Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście poproszenie znajomej osoby o zaglądanie do mieszkania i podlewanie kwiatów w określonych porach, ale co w przypadku, jeśli nie mamy z kim ich zostawić? Warto zatem poznać kilka trików, dzięki którym będziecie pewni, że po powrocie do domu zastaniecie je we wspaniałej kondycji. Oto sposoby na zabezpieczenie kwiatów przed wyjazdem! 

Domowa szklarnia 

Mała domowa szklarnia wykonana z rzeczy, które znajdziesz w domu, jest świetnym rozwiązaniem, jeśli wyjeżdżasz z domu na kilka dni. Do jej wykonania będziesz potrzebować: wanienka lub inne duże naczynie, małe kamyczki (np. żwir), przezroczysta folia. Wsyp na dno pojemnika grubą warstwę kamyczków i ustaw na nim doniczki, które mają pod spodem małe dziurki. Następnie musisz podlać rośliny, ale zrób to obficiej niż zazwyczaj. Wodą podlej również kamyczki. Nad kwiatami rozłóż podziurawioną folię. Postaw szklarnię w zacienionym miejscu i na pewno unikaj miejsc, które są pełne słońca. W sklepach ogrodniczych możesz znaleźć gotowe szklarnie, więc jeśli nie masz czasu zrobić swojej, to możesz ją kupić. W takich warunkach roślina powinna wytrzymać około tygodnia. 

Hydrożel 

Hydrożel jest substancją, która wchłania duże ilości wody i przekazuje je korzeniom w odpowiednich ilościach. Cały proces należy zacząć wykonywać około trzech tygodni przed wyjazdem. Trzeba go wtedy wsypać do dołka w doniczce i przysypać go ziemią, a następnie podlać roślinę, wówczas hydrożel zacznie pęcznieć. W dniu wyjazdu koniecznie podlej roślinę obficiej i postaw kwiat w zacienionym miejscu. Jedna torebka hydrożelu, która ma 100 gramów, wystarcza na około 15 litrów wody! 

Poidełka

Kolejnym domowym sposobem jest użycie plastikowych butelek po np. wodzie mineralnej jako poidełek wbitych w ziemię. Pamiętaj o wypłukaniu butelki, jeśli wcześniej było w niej coś innego. Najlepiej używać takich co najmniej 1-litrowych. Napełnij butelkę wodą w ¾ i odwróć ją do góry dnem, następnie umieść szyjkę na około 3-4 centymetry w ziemi. Oczywiście butelki muszą być odkorkowane. Takie domowej roboty poidełka powinny starczyć na około 10 dni. Oczywiście w sklepach ogrodniczych możesz kupić gotowe poidła wykonane zazwyczaj ze szkła lub plastiku. 

Profesjonalny zestaw do automatycznego podlewania roślin

Taki zestaw sprawdzi się u osób, które mają bardzo dużo roślin. Składa się on ze specjalnych końcówek, które umieszcza się w doniczkach i dzięki rurkom, woda wpływa do ziemi. Takie urządzenie podlewa rośliny codziennie przez minutę. Można kupić też droższy zestaw, który będzie sprawdzał wilgotność ziemi i na jej podstawie podlewał rośliny. Koszt takiego urządzenia przekracza 250 zł. 

Zdajemy sobie sprawę, że wyjazd na kilkudniowy urlop i rozstanie się ze swoimi zielonymi przyjaciółmi może być trudny. Możesz jednak świetnie zabezpieczyć rośliny przed wysuszeniem i mieć pewność, że nic im się nie stanie! Masz naprawdę dużo opcji, a niektóre z nich możesz samodzielnie wykonać w domu i nie ponieść żadnych kosztów! A Ty, który wybierzesz?