Jak komponować bukiety świąteczne - praktyczny przewodnik

Nie ma wątpliwości, że bukiety to jedne z najpiękniejszych prezentów, jakie można komuś podarować. Będą idealnym rozwiązaniem również z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jeśli chcemy bliskiej osobie zrobić taki prezent, poznajmy sposoby komponowania bukietów i sprawdźmy, jakie kwiaty na święta będą najlepsze!

Jak komponować bukiety świąteczne - praktyczny przewodnikZimowy bukiet - jakie kwiaty wybrać?

Zależy nam na tym, aby nasze świąteczne bukiety pięknie się prezentowały? Dowiedzmy się, jakie kwiaty w tym wypadku sprawdzą się najlepiej. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, z jakiej okazji tworzymy nasz bukiet, kwiaty, jakie w nim wykorzystujemy, powinny być świeże i w dobrym stanie. To podstawa, o której nie wolno zapominać. W końcu sami też nie chcielibyśmy otrzymać więdnących kwiatów w prezencie! Dobrze, aby ponadto wybierać takie gatunki, które będą współgrały ze sobą. Nawet jeśli kontrastujące połączenia są w naszym guście, na dobry początek postawmy raczej na kwiaty o podobnej kolorystyce, tak aby na pewno do siebie pasowały. W przypadku świąt świetnie sprawdzą się wszelkie czerwone, zielone i białe kwiaty. Mogą być to na przykład róże, goździki, orchidee czy amarylisy. Klasyczną opcją będzie poinsecja, czyli Gwiazda Betlejemska. Do ozdoby wykorzystajmy gałęzie drzew iglastych, które zapewnią wyjątkowy zapach. 

Jak skomponować bukiet?

Skomponowanie bukietu wymaga pomysłowości i staranności. Mimo że na początku może wydawać nam się, że jest to duże wyzwanie, nie rezygnujmy z tego pomysłu! Skupmy się na wykonaniu bukietu zgodnie ze wskazówkami. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie kwiatów. Należy usunąć niepotrzebne liście i ewentualne kolce z łodyg, które następnie trzeba przyciąć pod kątem na pożądaną długość. Kwiaty należy dodawać stopniowo. Najpierw włóżmy do wazonu cztery największe kwiaty, po czym dopiero naokoło nich dodawajmy kolejne warstwy. Zwróćmy uwagę na to, aby każde kolejne kwiaty dodawać niżej niż te pierwsze – dzięki temu stworzymy piękny, trójwymiarowy efekt. Na tym etapie możemy dodać również elementy dekoracyjne czy gałązki. Pamiętajmy, aby na koniec zebrać łodygi i zabezpieczyć je gumką recepturką. Ostatnią rzeczą będzie stworzenie dekoracyjnego uchwytu bukietu – użyjmy tutaj grubej wstążki o ładnym kolorze.

Skąd czerpać inspirację?

Jeśli chcemy zobaczyć, jak wyglądają profesjonalnie wykonane bukiety świąteczne, przyjrzyjmy się naszym wspaniałym kompozycjom, takim jak utrzymany w czerwonej kolorystyce Bukiet Zimowy ogród czy też zjawiskowy Bukiet Mroźny, w którym znajdziemy połączenie białych róży, goździków oraz niebieskich mikołajków. Jeśli będziemy praktykować nową umiejętność, z czasem nasze bukiety będą prezentowały równie pięknie. Na następną okazję będziemy mogli podarować naszym bliskim naprawdę zachwycający bukiet!

Przygotowanie własnoręcznie zrobionego bukietu dla drugiej osoby z pewnością będzie przez nią docenione. Będzie to wspaniały prezent, który zostanie w jej pamięci na długo. Dla nas za to sam proces tworzenia bukietu może być źródłem świetnej zabawy i okazją do nauczenia się czegoś nowego!