Jak dbać o róże? Oto praktyczny poradnik dla miłośników tych kwiatów

Jak dbać o róże? Zastanawia się każdy, kto kocha te klasyki wśród roślin. Od dawien dawna można je spotkać w przydomowych i miejskich ogrodach, a w kwiaciarniach są najpopularniejszymi ciętymi kwiatami. Dzisiaj podpowiemy, jak je pielęgnować, aby rosły bujnie i tworzyły jak najwięcej pąków w doniczkach i ogrodzie. Przekażemy także tajne triki na to, by w wersji ciętej stały w wazonie jak najdłużej.

jak dbać o różePodstawowe zasady w pielęgnacji róż w ogrodzie i doniczkach

Jeśli chcesz od podstaw zadbać o swoje róże, które później trafią do wazonu, warto wybrać odpowiednie miejsce do ich uprawy w ogrodzie. Ten gatunek kwiatów bardzo dobrze kwitnie w słońcu i nie boi się przewiewów. Przy ich sadzeniu, warto zwrócić uwagę na dokładne zalecenie producenta, które można znaleźć na opakowaniu.

Podłoże powinno być bogate w próchnicę, a jego pH oscylować w granicy 6.0-7.0. Wkładanie sadzonek do gruntu możemy przeprowadzić na początku wiosny lub jesienią. Podlewanie powinno być obwite, ale rzadsze. Nawożenie warto przeprowadzać w okresie wegetacji produktami przeznaczonymi wyłącznie do róż.

Przycinanie i zimowanie róż w ogrodzie

Róże – jak dbać? Oczywiście jak większość drzew, krzewów i kwiatów w ogrodzie należy regularnie przeprowadzać cięcie, które ma za zadanie rozmnażać i powiększać okazy. W przypadku róż przycinamy pędy na wiosnę. Również podczas kwitnienia można obciąć części z kwiatami i stworzyć piękne kolorowe bukiety. Róże wielokwiatowe można bez problemu skracać do kilku oczek na jednym pędzie. Róże pienne mają nieco inny pokrój, dlatego z nich formujemy estetyczną koronę.

Jak dbać o róże w ogrodzie zimą? Chłodna pora roku może przebiegać bezproblemowo dla tych gatunków roślin, o ile zadbamy o ich przykrycie po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Można je okryć przy pomocy agrowłókniny.

Dbanie o róże cięte – jak często wymieniać wodę i nawozić je w wazonie po otrzymaniu kolorowego bukietu?

Jak dbać o bukiet róż? To pytanie pojawia się za każdym razem, gdy dostajemy cięty bukiet pachnących kwiatów. Na początku warto zadbać o dokładne przycięcie każdego pędu róży. W ten sposób usuniemy martwe tkanki, które zdążyły wyschnąć od momentu ich zakupu. Świeża warstwa łodygi będzie w stanie z łatwością pobierać wodę i składniki mineralne. Dobrze jest też dać im czas na zaaklimatyzowanie się, tym bardziej jeśli dostaliśmy je w okresie zimy. Cięte róże nie znoszą ciepłej wody, dlatego wsadzając je do wazonu, należy odkręcić kurek z zimną jej stroną.

Kluczowym działaniem przy tym jak dbać o róże cięte w wazonie jest także regularna, nawet codzienna wymiana wody. Jeśli nie posiadasz specjalnych preparatów odżywczych do tego gatunku kwiatów, warto dodać cukier. Jest on nie tylko bakteriobójczy i grzybobójczy, ale również dodaje energii roślinom. Nasza kwiaciarnia zawsze dostarcza specjalne saszetki z substancją, która pozwala utrzymać bukiet dłużej świeży i pięknie pachnący. Przesyłka kwiatowa zadba o to, aby podczas podróży były one odpowiednio zabezpieczone i nie uległy wychłodzeniu.