Dalia

Choć jeszcze nie pora na zasadzanie czy kwitnienie kwiatów, to czymże można zapełnić długie zimowe wieczory, jeśli nie planowaniem swego ogrodu. A oto parę słów o jednym z najpiękniejszych kwiatów.

DaliaDalia inaczej zwana georginią, pochodzi z gorących rejonów Ameryki Środkowej oraz Meksyku. Do Europy sprowadzona w XVIII wieku. Jej nazwę zaczerpnięto od szwedzkiego botanika Andreasa Dahla. Pierwsze wzmianki na temat gatunku sięgają ponoć 1525 roku. Jednak najwcześniejsza naukowa adnotacja pochodzi  od Francisco Hernández ?a z 1570, który z polecenia króla Hiszpanii Filipa II został powołany na kierownika pierwszej w historii wyprawy badawczej do Meksyku.

Od początku tej niezwykłej urody kwiaty były przedmiotem wielu prac hodowlanych, co zaskutkowało pojawieniem się na przestrzeni wieków przeogromnej ilości odmian. Dziś georginia występuje w praktycznie całej gamie kolorystycznej, ciesząc nasze oko różnorodnością kształtów i rozmiarów. Często obsadzana w głównej roli wielu kompozycji podczas planowania krajobrazu. Może osiągać zarówno 100 cm wysokości jak i 15-20 cm. Niższe odmiany wykorzystuje się do zasadzania kwietników, rabat i donic.

Dalia1Czas kwitnienia przypada na miesiące pomiędzy lipcem a październikiem. Dalie dobrze rozwijają się na stanowisku słonecznym bądź lekko zacienionym. Najlepszą bazą jest gleba przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze. Kwiaty podlewamy w zależności od potrzeby, mniej więcej raz w tygodniu. Jeśli przez dłuższy czas nie ma opadów, wówczas powinniśmy zwiększyć częstotliwość nawadniania georginii.