Kamelia - krzew o ogromnych kwiatach

Kamelie to wieczne zielone krzewy kwitnące w porach roku dość nietypowych dla kwiatów czyli późną jesienią, zimą bądź wczesną wiosną. Kwiaty te rosną powoli, ale by się pięknie prezentować, wymagają naszej opieki.

kamelia_rozNaturalnym środowiskiem kamelii są górzyste tereny Azji (Japonia, Chiny, Półwysep Koreański), a liczba jej odmian podobno przekroczyła 3 tysiące! Do najbardziej popularnych z pewnością należy zaliczyć Kamelię Japońską. Potrafi ona osiągnąć od ok. 1,8 m do ok. 3,6 m wysokości. Jej liście są ciemnozielone i skórzaste. Kwiaty natomiast mogą przybierać barwę białą, rożową bądź czerwoną i możemy je podziwiać od kwietnia do września.

Kamelia Sasanqua  - kwiaty tej odmiany z reguły mają białą barwę. Kwitną od późnej jesieni do wczesnej zimy. Jej liście są błyszczące w ciemnozielonym kolorze, jednak rozmiarem nie dorównują kamelii japońskiej czy Yennan. Wysokość rośliny waha się od ok. 30 cm do ok. 3,5 metra. Może przybierać zarówno niską formę poziomo rozprzestrzeniającej się rośliny jak i wysokiego krzewu.kamelia_biel

Kamelia Yennan
Odmiana Yennan nie jest odporna na niskie temperatury i w krajach, w których zimy nie należą do najcieplejszych, by przetrwać wymaga naszej pomocy. Osiąga od 2,5 ? 3 m. wysokości, a jej liście są zielonomatowe. Kwiaty natomiast należą do największych wśród wszystkich odmian. Z tego powodu często odmiana ta mieszana jest z innymi w celu osiągnięcia niesamowitych rezultatów.