W karnawałowym nastroju

Karnawał to czas zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. W tym okresie roku urządzanych jest najwięcej przyjęć i imprez. Rytuału tego używamy do pożegnania starego i powitania nowego roku pełnego nowych nadziei i czystych, niezapisanych jeszcze kart.

Karnawał to jednocześnie czas największego szaleństwa w ubiorze i dodatkach ? dozwolone jest tu w zasadzie wszystko. Mocny, wyzywający, sylwestrowy makijaż, oryginalne, ekstrawaganckie fryzury na wieczór, ciekawie skrojone suknie oraz pomysłowo dobrane zwariowane dodatki ? tak w kilku słowach można opisać te niezwykłe eksperymenty w modzie. Nieodłącznym elementem takich wydarzeń są także bale przebierańców. Wokół całego rytuału przebierania tworzy się prawdziwa otoczka ekscytacji. Bardzo często dodają ubiorom niezwykłego smaczku przeróżne kwiaty. Można sobie taką świeżą piwonię czy różę wpiąć we włosy na wzór latynoski czy przypiąć do sukienki. To przecież i tak tylko na jedną szaloną noc, więc czemu nie użyć do tego prawdziwych i pachnących kwiatów? Ciekawie może także wyglądać gerbera wpięta w klapę czy wplecione w suknię niedbale margerytki. Pomysłów jest nieskończona ilość.

A skąd się wziął karnawał?

Pochodzi z tradycji kultów płodności i agrarnych. Od dawien dawna utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rosło zboże. Między innymi dlatego karnawał jest tak mocno związany z tańczeniem. W wielu krajach Europy, zwłaszcza na wsiach, praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła. Największym jednak roztańczonym celebrowaniem karnawału jest zabawa w Rio de Janeiro. Dzięki temu, że jest tam dużo cieplej niż u nas ulice, zalane są ukwieconymi parkanami i girlandami świeżych, pachnących pąków. Karnawał brazylijski jest jednym z najbardziej barwnych wydarzeń na świecie. Sama zabawa w Rio trwa pięć dni, ale bez względu na godzinę jest tak samo dynamiczna. Roztańczone postaci przemierzają ulice w formule parady. Jak łatwo się domyślić, przygotowanie takiej zabawy i show wokół niej zajmuje mnóstwo czasu i angażuje ogrom pracy. Podczas samej parady tancerze stoją na specjalnych platformach. Towarzyszą im muzycy grający na różnych instrumentach, zwłaszcza bębnach, a także ci śpiewający pięknym głosem. Stroje specyficznie dobierane stanowią pewien rodzaj kanonu. Mają być wymyślne, świecące, kolorowe i pełne ozdób, a przede wszystkim bardzo skąpe. Niezwykłe nakrycia głowy tancerzy swoim kształtem reprezentują najprzeróżniejsze wizje artystyczne na kształt małych dzieł sztuki. Nie obowiązują ich żadne ograniczenia, co uwidacznia się na przykład poprzez wielkość dochodzącą czasem do półtora metra wysokości. Z wplecionymi w nie warkoczami niezliczonych kwiatów Amazonii takich jak storczyki czy orchidee te wirujące ludzkie kształty wnoszą ze sobą radość i lekkość w Nowy Rok.


Jeśli mają Państwo rodzinę w Brazylii, która właśnie szykuje się na paradę karnawałową i ozdabia swoje nakrycie głowy świeżymi roślinami, to mogą Państwo przesłać im dodatkowe kwiatowe ozdoby z Polski za pomocą naszego portalu www.pocztakwiatowa.pl. Nie ma niczego przyjemniejszego niż samba na paradzie w Rio z bukietem polskich kwiatów na głowie!

Życzymy zatem Państwu i Państwa bliskim udanych, barwnych i ukwieconych zabaw karnawałowych.