Poznaj kwiaty, które można jeść!

Nie każdy wie o tym, że niektóre kwiaty można spokojnie jeść i nie obawiać się żadnych konsekwencji związanych z układem trawiennym. Najczęściej są wykorzystywane w kuchni na całym świecie! Nie tylko dodają one koloru i estetyki do potraw, ale również mogą dostarczać cennych składników odżywczych oraz ciekawych smaków. Poznaj najpopularniejsze kwiaty jadalne, które mogą również zagościć w Twojej kuchni!

Poznaj kwiaty, które można jeść!Kwiaty, które można spożywać 

Wiele kwiatów, które można jeść, bardzo często goszczą w naszych domach jako element dekoracyjny. Poznaj je!

  • Nagietek lekarski - jego pomarańczowe płatki można dodawać do sałatek. Idealnie sprawdzi się również jako barwnik zup i sosów.
  • Mniszek lekarski - inaczej nazywa się go mleczem i z całą pewnością dla większości osób jest to bardziej znana nazwa. Mniszka lekarskiego można dodawać do sałatek, syropów lub nalewek, ponieważ zbierany wcześnie ma miodowy smak!
  • Stokrotki pospolite - idealnie sprawdzą się jako element sałatek, ozdoba deseru czy tortu. Co ciekawe, jeśli stokrotki są małe, to można używać całych kwiatków, a jeśli większe, to obrywa się jedynie płatki.
  • Lawenda - często można ją spotkać na balkonach, ponieważ świetnie odstrasza komary, których latem jest dużo. Świetnie sprawdzi się również jako składnik ciast oraz pysznych naparów.
  • Płatki róży jadalnej - świetnie nadają się do dekoracji oraz jako składnik różnych konfitur.
  • Bratki - ich smak jest delikatny, a najlepiej sprawdzą się jako element sałatek.
  • Nasturcja - swoim smakiem przypomina rzeżuchę, czyli jest lekko ostra. Dzięki temu będzie idealnym składnikiem wielu sałatek.

Oprócz wyżej opisanych gatunków kwiatów jadalnych, do tych które można jeść, należą jeszcze: goździki ogrodowe, chaber bławatek, fiołek wonny, pelargonia, rumianek, hibiskus, koniczyna łąkowa czy kwiaty czosnku. Jak możesz zauważyć, jest ich naprawdę wiele!

Czy jedzenie kwiatów jest bezpieczne?

Jedzenie kwiatów jest bezpiecznie tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że dany gatunek jest jadalny oraz kwiaty pochodzą z bezpiecznego źródła. Interesującym sposobem na spędzanie czasu jest samodzielny zbiór różnych kwiatów, ale później należy się upewnić, że na 100% są one jadalne, ponieważ istnieje wiele gatunków kwiatów, które są podobne do innych, a jednak dla człowieka mogą okazać się groźne. Najlepiej więc kupować świeże kwiaty u renomowanych producentów, w sklepach ze zdrową żywnością oraz u lokalnych producentów.

Możesz mieć je w swoim domu!

Wprowadzenie pięknych kwiatów do swojego domu jest możliwe za pomocą jeszcze jednego sposobu - zakupu wcześniej wybranego bukietu. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć jego pięknym wyglądem oraz zapachem. Szczególnie polecamy Bukiet Sycylijski, który składa się z róż, goździków, gerberów, santini, limonium oraz zieleni dekoracyjnej. Nasza druga propozycja to Kwiaty bajkowe, a w skład tej kompozycji wchodzą gerbery, eryngium, biały bez, eustomy, margaretki, thlaspi, róże oraz zieleń dekoracyjna.

Teraz wiesz, że istnieją kwiaty, które są jadalne, dlatego odważnie możesz zacząć wykorzystywać je w swojej codziennej diecie. Posiadają one różnorodne składniki niezbędne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, a przy tym stanowią również piękny element dekoracyjny. Jednakże, najważniejsze jest, aby jadalne kwiaty pozyskiwać z pewnych źródeł, co zapewni nam stuprocentowe bezpieczeństwo całego procesu. Nie zwlekaj i już dziś wkomponuj trochę natury w swoje posiłki.